بازتاب جنایت رژیم پهلوی در سینما رکس آبادان در جهرم
چاپ PDF

جمعه 18 بهمن 1398 ساعت 23:00 administrator
با انتشار خبر فاجعه سینما رکس آبادان در جهرم، مردم این شهر با اجتماع در خیابان‌ها، اقدام به برگزاری تظاهرات کردند. آنها بعد از پايان را هپيمايي در مسجد جامع اين شهر تجمع کردند و يکي از روحانيون جهرم راجع به اين جنایت رژیم پهلوی سخنراني کرد.آيت الله سيدحسين آيت‌اللهي از جمله روحانيوني بود که اين جنایت را به شدت محکوم کرد و در سخنراني‌هاي خود به مردم جهرم اعلام کرد که خود مأموران رژيم پهلوی اين جنايت را مرتکب شده‌اند.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در آخرین روزهای مرداد 1357، خبر فاجعه سینما رکس آبادان به سرعت در سراسر کشور پیچید و واکنش‌های مردم ایران را در پی داشت. مردم جهرم هم بعد از شنيدن اين خبر به خيابان‌ها ريختند و دست به تظاهرات گسترده‌اي عليه اين اقدام فجيع رژیم پهلوی زدند.

 

در کتاب "انقلاب اسلامی در جهرم" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده، درباره واکنش مردم جهرم به فاجعه سینما رکس آبادان آمده است: با انتشار خبر فاجعه سینما رکس آبادان در جهرم، مردم این شهر با اجتماع در خیابان‌ها، اقدام به برگزاری تظاهرات کردند. آنها بعد از پايان را هپيمايي در مسجد جامع اين شهر تجمع کردند و يکي از روحانيون جهرم راجع به اين جنایت رژیم پهلوی سخنراني کرد.

آيت الله سيدحسين آيت‌اللهي از جمله روحانيوني بود که اين جنایت را به شدت محکوم کرد و در سخنراني‌هاي خود به مردم جهرم اعلام کرد که خود مأموران رژيم پهلوی اين جنايت را مرتکب شده‌اند.

بعد از وقوع اين حادثه ناگوار در آبادان، سازمان مقاومت اسلامي جهرم که توسط شهيد عبدالرضا مصلي‌نژاد و دوستانش به‌طور مخفيانه در جهرم دست به فعاليت مي‌زد، اعلاميه‌اي در تاريخ 7/ 6/ 1357 تکثير و در شهر جهرم پخش کردند و مردم را در جريان چگونگي رخ دادن اين حادثه قرار دادند.

در قسمتي از اين اعلاميه آمده است: «...اين غريق بدبخت [محمدرضا پهلوی] که براي رهايي خويش به هر دستاويز سستي چنگ مي زد تا خود را از خشم و نفرت ملت برهاند، روزي با يورش مسلسل به دستان، مردم را کشتار مي‌کند، روز ديگر چماق‌ به دستان و کلاه‌خود بر سران را به نام پليس ضد شورش به جان مردم مي‌اندازد. روزي براي توجيه جنايت خود و اعاده حيثيت، جنايات خويش را وارونه جلوه مي‌دهد و مي‌خواهد وانمود کند که شهيدان با تير جفا بر اثر اصابت سنگ کشته شده‌اند. ديگر روز به دست کميته انتقام زيرزميني اقدام به انفجار در منزل يا دفتر کار سرشناسان ملت مي‌کند. زماني بي‌شرمانه دستور حمله و تجاوز به حريم مقدس خانه‌هاي مراجع عظام تقليد مي دهد. يک‌بار هم به خيال خود و به‌منظور لکه دار کردن نهضت مسلمانانِ بزرگ، اين جنايت تاريخ را مرتکب مي‌شود و درحالي که [تعداد زيادي] در سينما رکس آبادان فيلم گوزن‌ها را که نکته‌هايي انتقادي در آن تعبيه شده بود تماشا مي‌کردند، همه را به آتش کشيده و به ذغال و خاکستر تبديل شان ساخت... »

این‌گونه اعلامیه‌ها و نیز روشنگری‌های روحانیون جهرم، باعث شد مردم این شهر بیشتر در جریان جنایت رژیم پهلوی قرار بگیردند و به طور گسترده در تظاهرات ضد سلطنتی حضور داشته باشند.
منبع:


http://www.irdc.ir

 

مبارزات مردم جهرم با رژیم پهلوی در عید قربان 57+ سند
چاپ PDF

جمعه 18 بهمن 1398 ساعت 22:59 administrator
روز 20 آبان‌ماه 1357، مصادف با عید قربان تظاهرات مردمی عظیمی توأم با شعارهایی علیه رژیم پهلوی در خيابان کمربندي شهرستان جهرم انجام شد که منجر به درگیری شدیدی بین مردم و مأموران رژیم پهلوی شد.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ مناسبت‌های مذهبی، همواره محلی برای ابراز انزجار و مبارزات مردمی علیه رژیم پهلوی بود و مردم با استفاده از این فرصت‌ها، نفرت خود را از رژیم پهلوی اعلام می‌کردند.

نمونه‌ای از این مبارزات و تظاهرات مردمی، در روز عید قربان سال 1357 در جهرم رخ داد.

براساس گزارش‌ها و اسناد موجود، برنامه‌ریزی برای این تظاهرات، چند روز قبل توسط انقلابیون جهرم صورت گرفته بود.

براساس گزارش‌هاس فرمانداری نظامی جهرم، مردم این شهر قصد داشتند در روز عید قربان، مجسمه محمدرضا پهلوی را از میدان اصلی شهر پایین کشیده و سرنگون کنند.

فرمانداری نظامی در 19 آبان در این رابطه گزارش داد: «اخبار واصله حاكي است عده‌اي از اهالي شهرستان جهرم تصميم دارند تا روز عيد قربان ترتيبي داده شود كه در يك فرصت مناسب مجسمه شاهنشاه آريامهر بزرگ ارتشتاران را كه در باغ ملي شهرستان جهرم مي‌باشد از روي ستون مربوط پايين آورده از بين ببرند...»

در روز20 آبان‌ماه که مصادف با عید قربان بود، تظاهرات مردمی، توأم با شعارهایی علیه رژیم پهلوی در خيابان کمربندي شهرستان جهرم انجام شد که برخورد مامورین رژیم پهلوی با مردم را در پی داشت. به دنبال آن تعدادی از مردم جهرم بر اثر شلیک گلوله توسط ماموران رژیم پهلوی مجروح و زخمی شدند.

‌مبارزات مردم جهرم با رژیم پهلوی در عید قربان 57+ سند

 

منبع:

http://www.irdc.ir

 

نقش بانوان جهرم در مبارزه با رژیم پهلوی
چاپ PDF

جمعه 18 بهمن 1398 ساعت 22:53 administrator
زنان جهرم همراه مردان این شهر، در اکثر راهپیمایی‌­ها و تظاهراتي كه در سطح شهرستان جهرم صورت می‌­گرفت، شرکت داشتند و شعار سر می‌دادند. در راهپیمایی روز عید فطر (13شهریور 1357) بیش از 10 هزار زن جهرمی، مردان را همراهی می­‌کردند».

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ با تورقی در تاریخ انقلاب اسلامی می‌توان نقش ویژه بانوان در مبارزات انقلابی را مشاهده کرد. بانوان جهرم نیز همانند دیگر زنان، نقش ویژه‌ای در شکل‌گیری تظاهرات انقلابی و مبارزه با رژیم پهلوی ایفا کردند. در بخشی از کتاب «انقلاب اسلامی در جهرم» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است درباره نقش زنان جهرم در مبارزه با رژیم آمده است: زنان شهر جهرم نقش زيادي در انقلاب ايفا كردند و به خصوص از سال 1356، به طور فعال در تمام تظاهرات­‌ها و راهپيمايي­‌ها شركت مي­‌كردند.

اولين حركت جدي آن­‌ها در روز 29 بهمن، چهلم شهداي 19 دي قم بود كه تعداد زيادي از آنان با حجاب كامل در محكوميت جنايات رژيم، مقابل بازار شهر اجتماع كردند و عليه رژيم شعار دادند كه با دخالت مأموران شهرباني متفرق شدند. اين حركت آن­‌ها زمينه ساز حركت­‌هاي بعدي در جهرم و سراسر استان فارس گردید. ساواك حضور زنان جهرمی در مراسم چهلم شهداي قم در روز 29 بهمن را بدين شكل گزارش مي­‌دهد: «...تعدادی زن چادری در جلوی بازار مبادرت به دادن شعارهای مضره نموده‌­اند که توسط مأمورین شهربانی متفرق گردیده‌اند...»

زنان جهرم همراه مردان این شهر، در اکثر راهپیمایی­‌ها و تظاهراتي كه در سطح شهرستان جهرم صورت مي­‌گرفت، شرکت داشتند و شعار سر می­‌دادند. در راهپیمایی روز عید فطر (13شهریور 1357) بیش از 10 هزار زن جهرمی، مردان را همراهی می‌­کردند».

زنان جهرم همچنین در توزیع اعلامیه‌ها و نوارهای حضرت امام و روحانیون مبارز، در بین گروه‌های مختلف مردم نقش مهمی داشتند و در تمام دوران مبارزات تا پیروزی نهایی بنا به فتوای حضرت امام دوشادوش مردان جهرم، با حضور در مساجد و محافل مذهبی که روحانیون مبارز و کارشناسان دینی جهرم در آن مکان‌ها، سخنرانی­‌هاي آتشین و کوبنده‌­اي علیه رژیم بیان می­‌کردند حضور مي­‌یافتند و شب‌­ها همراه با مردان جهرم در پشت بام منازل خود فریاد الله اکبر و شعارهای ضد رژیم سر می­‌دادند.

اقشار مختلف زنان جهرم در تظاهرات­‌ها حضور داشتند. با اين وجود زنان شركت كننده در تظاهرات در جهرم، بیشتر از دانشجويان، فرهنگیان، دانش‌آموزان، مبلغان مذهبی و زنان آگاه و متدیّن و بعضاً از اقشار دیگر بودند. آن­‌ها با گسترش دامنه فعالیت خود به طور مخفیانه، هر روز زنان بیشتری را تحت پوشش خود قرار می­‌دادند.

زنان فعال جهرمي با همکاری و هماهنگی یکدیگر، فعالیت­‌های چشمگیری را در سطح شهر جهرم، جهت تهییج و آمادگی مردان و زنان اين شهر انجام می‌­دادند و تجمع‌­ها را راه‌اندازی و هدایت می­‌کردند و در توزیع و پخش اطلاعیه­‌های حضرت امام خمینی (ره) در اماکن عمومی و مجالس سخنرانی مذهبی، نقش مؤثری را ایفا می­‌کردند. به طوری که اولین شهید انقلاب در شهرستان جهرم یک دختر به نام شهیده معصومه زارعیان بود.

به طور کلی، مهم‌ترین مراکز تجمع زنان در جهرم، امامزاده اسماعیل (ع)، مسجد جامع، مسجد امام خمینی(ره)، مسجد بازار، مسجد صاحب الزمان(عج)، مسجد نو و محوطه مسجد نو، مسجد گازران(آيت‌الله حق شناس)، حسينيه كوي علي پهلوان و برخي از مساجد ديگر و ميادين مصلی و ششم بهمن( شهداء) و مساجد و حسينيه­‌هاي روستاها بود که هسته­‌های اصلی تظاهرات، ابتدا در این مراکز تشکیل شده و سپس به سطح شهر و روستا راه می­‌افتادند. زنان انقلابي و مبارز جهرم، همچنین در برگزاری­ جلسات خصوصی مذهبی در منازل مشخص، نقش فعال داشته و ضمن ترجمه و تفسیر آیات الهی از منابع معتبر و تبیین خطبه­‌های نهج البلاغه و فتاوای حضرت امام و بیان فلسفه قیام عاشورا و ... زنان جامعه را تحت پوشش قرار داده و به آنان بینش و آگاهی می­‌دادند. مخصوصاً دختران دانشجوی جهرمي، عضو انجمن اسلامی دانشگاه شیراز و دیگر دانشگاه‌­ها، این جلسات را راه اندازی می­‌کردند. در همين جلسات بود كه رساله و اطلاعیه­‌های امام بین زنان جهرم، پخش می­‌شد.
منبع

http://www.irdc.ir

آخرین به روز رسانی ( جمعه 18 بهمن 1398 ساعت 22:58 )
 

برنامه‌های مبارزاتی انقلابیون جهرم در روز عید قربان 1357
چاپ PDF

جمعه 18 بهمن 1398 ساعت 22:46 administrator
براساس اسناد، مبارزان جهرمی در نظر داشتند در عید قربان سال 1357 طی یک فرصت مناسب، مجسمه شاه را پائین کشیده و آن را نابود کنند.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ سال 1357، سال مهمی برای مبارزات مردم ایران تلقی می‌شد

و آنها از هر فرصتی برای ضربه زدن به رژیم پهلوی استفاده می‌کردند. عید قربان سال 1357 یکی از همین فرصت‌های تاریخی بود.

در گزارش محرمانه‌ای از «فرمانداری نظامی جهرم و حومه» به «ریاست شهربانی جهرم» درباره برنامه‌های انقلابیون این شهر در روز عید قربان سال 1357 آمده است: «اخبار واصله حاکی است عده‌ای از اهالی شهرستان جهرم تصمیم دارند تا روز عید قربان ترتیبی داده شود که در یک فرصت مناسب

مجسمه شاهنشاه آریامهر بزرگ ارتشتاران را که در باغ ملی شهرستان جهرم می‌باشد از

روی ستون مربوط پائین آورده از بین ببرند.» از همین رو دستور صادر می‌شود تا مراقبت‌های لازم اعمال شود.

برنامه‌های مبارزاتی انقلابیون جهرم در روز عید قربان 1357

 

 

منبع:http://www.irdc.ir/

آخرین به روز رسانی ( جمعه 02 اسفند 1398 ساعت 18:42 )
 

ایده جالب مردم جهرم برای نمایش جنایت رژیم پهلوی در 17 شهریور
چاپ PDF

جمعه 18 بهمن 1398 ساعت 22:42 administrator
بعد از جنایت شاه در میدان ژاله، برخلاف تصور رژیم، سرعت جریانات انقلابی در سرتاسر کشور توسعه یافت. مردم در سراسر ایران پس از اینکه از کشتار وحشیانه میدان ژاله با خبر شدند، ضمن برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای 17شهریور، دست به تظاهرات زدند.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در اولین ساعات روز جمعه ۱۷ شهریور 1357، رژیم پهلوی طی یک یورش، دست به جنایتی بزرگ در میدان ژاله تهران زد و بسیاری از مردم بی‌گناه را به شهادت رساند.

بعد از این جنایت، برخلاف تصور رژیم، سرعت جریانات انقلابی در سرتاسر کشور توسعه یافت. مردم در سراسر ایران پس از اینکه از کشتار وحشیانه میدان ژاله با خبر شدند، ضمن برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای 17شهریور، دست به تظاهرات زدند. مردم شهر جهرم نیز از این قاعده مستثنی نبودند. در کتاب «انقلاب اسلامی در جهرم» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است درباره واکنش جهرمی‌ها نسبت به حوادث جمعه‌ سیاه به نقل از شاهدان عینی می‌خوانیم: «مردم جهرم هنگامی که از این واقعه مطلع شدند، دست به تظاهرات عظیمی زدند و مجلس ختمی برای شهدای ۱۷ شهریور تهران برگزار کردند.

ایده جالب مردم جهرم برای نمایش جنایت رژیم پهلوی در 17 شهریور

بعد از کشتار مردم تهران توسط رژیم، نمایشگاه‌های سیار در جهرم تشکیل شد که عکس‌ها و پوسترهای شهدا و مجروحین واقعه ۱۷ شهریور تهران در آنجا به نمایش عموم گذاشته شد. در ضمن اعلامیه‌ها و کتب ممنوعه هم در لوای همین نمایشگاه‌ها به طور مخفیانه به دست مردم می‌رسید. نمایشگاه‌های سیار که حتی به دورترین روستاهای جهرم برده شد، در اطلاع رسانی و آگاهی مردم بسیار کمک کرد و مردم جهرم از جنایت رژیم در واقعه ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ آگاه شدند.

یکی از این نمایشگاه‌ها در مسجد بهارستان جهرم بنا نهاده شده بود که عناصر انقلابی جهرم شب‌ها با اسلحه بر روی پشت بام مسجد نگهبانی می‌دادند تا مأموران رژیم نتوانند به این نمایشگاه هجوم ببرند. مردم استقبال بسیار عجیبی از نمایشگاه های سیار کردند. حتی تعداد زیادی از ارتشی‌ها هم با لباس شخصی به این نمایشگاه‌ها آمدند و از آن بازدید کردند.»

منبع:http://www.irdc.ir/

 
« ابتدا قبلی 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 بعدی انتها »

صفحه 10 از 206

آخرین اخبار

RSS سایت

feed-image خوراک RSS

شهیدان اشراق جهرمی