سقوط مجسمه شاه در جهرم در تاسوعای حسینی
چاپ PDF

جمعه 18 بهمن 1398 ساعت 23:04 administrator
اگرچه بعد از کودتای عقیم 25 مرداد 1332 و فرار محمدرضا پهلوی از کشور، مجسمه‌های رضاخان و محمدرضا در بعضی از نقاط تهران به زیر کشیده شد، اما بدون شک گسترده‌ترین اقدام در این رابطه در سال 1357 رخ داد و می‌توان گفت از آبان‌ماه آن سال، انهدام مجسمه‌ها به عنوان نمادهای طاغوت در شهرهای مختلف آغاز شد. یکی از استان‌ها که مجسمه محمدرضا پهلوی در آنجا سرنگون و تخریب شد، زنجان بود. در 5 آبان‌، مردم زنجان ضمن شرکت در یک تظاهرات بزرگ، برای ساقط کردن مجسمه‌های رضاخان و محمدرضا پهلوی در سطح شهر اقدام کردند. طی ماه آذر نیز مردم انقلابی جهرم و مشهد اقدام به مبارزه با نمادهای طاغوت کردند که البته با آتش اسلحه‌ها ماموران رژیم پهلوی مواجه شده و عده‌ای نیز در این درگیری به شهادت رسیدند. ساقط کردن مجسمه‌های طاغوت در دی‌ماه هم ادامه یافت و مردم دزفول، کرمان، شیراز، تهران، همدان، رفسنجان، قزوین و ... ضمن شکستن مجسمه محمدرضا پهلوی اقدام به راهپیمایی کردند.

در روز 19 آذر 57 مصادف با تاسوعا، تظاهرات وسیعی در جهرم صورت گرفت. تظاهرات مردم جهرم در این روز طبق برنامه، از محل مسجد قبله دعا (مسجد امام خمینی فعلی) شروع و در مسجد جامع به پایان رسید.

مردم جهرم در تظاهرات گسترده روز تاسوعا، مجسمه محمدرضا پهلوی را كه در باغ ملی این شهرستان قرار داشت پایین کشیدند.در هیمن رابطه ساواك گزارش داد: «در 19 آذر 1357 اخلالگران در شهرستان جهرم مجسمه کد 66 [در گزارش‌های محرمانه، محمدرضا پهلوی با عنوان "کد66" شناسانده می‌شد] را پایین آوردند.»[1]
1- انقلاب اسلامی در جهرم، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ص457
منبع:

http://www.irdc.ir

 

واکنش امام خمینی (ره) به لغو سفر محمدرضا پهلوی به جهرم در سال55/ دیوار نوشته‌های مردم جهرم در آستانه سفر محمدرضا پهلوی
چاپ PDF

جمعه 18 بهمن 1398 ساعت 23:05 administrator
نجات‌الله کوهمال از جهرمی‌هایی که رابط امام و آقای آیت‌اللهی بود خاطره دیدارش با امام خمینی را اینگونه شرح می‌دهد: خدمت امام رسیدم و به ایشان گفتم چند وقت قبل شاه می‌خواست به جهرم بیاید مردم روی دیوارها نوشتند: مقدمت را گلوله‌باران می‌کنیم. امام حرفم را قطع كردند و فرمودند: حالا آمد یا نه. عرض كردم خدا این ننگ را روی جهرم نگذارد. امام سرش را بالا كرد و گفت: انشاءالله هیچ وقت به جهرم نیاید.

 

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ یکی از برنامه‌های رژیم پهلوی برای کنترل اعتراضات مردمی در استان‌های مختلف سفر محمدرضا پهلوی به آن مناطق بود یکی از شهرهایی که مبارزات عظیم علیه رژیم پهلوی داشتند شهرستان جهرم واقع در استان فارس بود. محمدرضا پهلوی قرار بود به آنجا سفر کند تا به زعم از خشم مردم نسبت به رژیم پهلوی بکاهد. اما با اعتراضات گسترده مردم آن منطقه روبه‌رو شد.
در کتاب "انقلاب اسلامی در جهرم" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است درباره اعتراض مردم جهرم به سفر محمدرضا پهلوی به این شهر آمده است: «شاه قرار بود در آبان ـ آذر 1355 به جهرم سفر کند. مأموران رژیم که خود را برای استقبال هر چه بهتر از محمدرضا در جهرم آماده می‌کردند، تمام خیابان‌های اصلی شهر جهرم را که قرار بود شاه از آنجا عبور کند آذین‌بندی کرده بودند.
در چند نقطه  شهر طاق نصرت‌هایی درست کرده بودند. از جمله  آن طاق‌نصرت‌ها یکی در خیابان منوچهری بود که خیابان اصلی و مرکزی شهر جهرم به شمار می‌آمد. در آن زمان در جهرم تنها یک ساختمان چند طبقه وجود داشت که متعلق به شخصی به نام نقشوار بود. و مأموران رژیم آن ساختمان را از بالا تا پایین با قالی و پارچه آذین‌بندی کرده بودند. میدان مصلای جهرم هم که از مکان‌های پر رفت و آمد و مهم جهرم به شمار می‌آمد، آذین‌بندی شده بود. در خیابان کوشکک هم طاق‌نصرت‌هایی احداث شده بود. مأموران رژیم به دستور شهربانی جهرم حدود دو ماه و نیم مشغول نرده ‌کشیدن پیاه‌روهای خیابان‌های جهرم بودند تا بتوانند امنیت کافی برای عبور شاه فراهم کنند. کارگرها از صبح زود تا آخر وقت مشغول به این کار بودند.
معاون شهربانی جهرم که در آن زمان سرگرد الوند بود، تمام آهن فروشی‌های جهرم را مجبور کرده بود که آهن‌های خود را آورده و از ابتدای شهر جهرم که قرار بود شاه از آن جا وارد شهر شود و به‌خصوص دو سوی خیابان منوچهری، نرده‌هایی آهنی به طول دو متر احداث کنند تا کسی نتواند فکر آسیب زدن به شاهنشاه را به ذهن خود خطور دهد.»
غلامعلی مهربان در این‌باره می‌گوید: «اینجانب در آن زمان دبیر دانش‌سرای جهرم بودم. از جمله درس‌هایی که من در آن زمان داشتم درس انشا بود. نظر من دربار‌ه درس انشا این بود که موضوع آزاد به بچه‌ها می‌دادم و به آنها می‌گفتم که درباره هر موضوعی که دوست داشتید انشا بنویسید. یکی از بچه‌های موضوع انشای خود را تحت عنوان «شیران در قفس» انتخاب کرده بود. این دانش‌آموز مردم پشت نرده‌های کنار خیابان را به عنوان شیران پشت این قفس ترسیم کرده بود. وقتی این دانش‌آموز انشا را می‌خواند از بس سکوت بر کلاس حکم‌فرما شده بود، به خاطر آنکه همه گوش می‌دادند، می‌شد نفس بچه‌ها را شمارش کنیم. هیچ‌یک از بچه‌ها علی‌المعمول مطلبی به بیرون از کلاس انتقال نمی‌دادند. برعکس همه انشاهایی که بعد از اتمام آن از بچه‌ها می‌خواستم تا درباره آن اظهارنظر کنند، بعد از اتمام این انشا به شخصی که انشا را خوانده بود فوراً گفتم: «آفرین و بسیار خوب، بنشین» و از نفر بعدی خواستم تا انشای خود را بخواند و نگذاشتم کسی روی این مسئله اظهارنظر کند و مشکلی برای دانش‌آموز مذکور پیش آید. این موضوع گذشت و خوش‌بختانه هیچ اتفاقی هم نیفتاد»
دیوار نوشته‌های مردم جهرم در آستانه سفر محمدرضا پهلوی به آن شهر
مردم جهرم هنگامی که از قصد محمدرضا پهلوی از سفر به شهر خود اطلاع یافتند، سعی کردند تا به هر نحوی شده مانع حضور وی  در جهرم شوند. آنها روی دیوارها نوشتند: «مقدمت را با گلوله استقبال می‌کنیم»، «شاهنشاه به گورستانِ خود خوش‌آمدی». عناصر انقلابی جهرم تمام پارچه‌ها و آذین‌بندی‌هایی که مأموران رژیم در خوش آمدگویی شاه به جهرم در نقاط مختلف شهر نصب کرده بودند آتش زدند.
یکی از مکان‌هایی که قرار بود شاه به آنجا برود ایستگاه تحقیقات کشاورزی جهرم، معروف به «باغ نمونه» بود. چون مردم جهرم از قبل می‌دانستند که قرار است شاه از آنجا بازدید کند شروع به نوشتن و پخش شعارهای تهدیدآمیز علیه شاه در آن محل کردند. از جمله آنکه «شاها مقدمت را گلوله‌باران می‌کنیم»، «باغ نمونه قتلگاه تو خواهد بود».
مأموران رژیم تمام امکانات خود را به‌کار گرفتند و همه نیروهای خود را بسیج کردند تا بتوانند استقبال بسیار گرمی در هنگام ورود شاه از وی انجام دهند، ولی شعار نوشتن مردم جهرم در روی دیوارهای شهر، سرسپردگان رژیم را به وحشت انداخته بود. مرحوم جلال آتشی می‌گوید: «سروان دهقانی که در آن زمان رئیس اطلاعات و نماینده  ساواک در جهرم بود شبی من را خواست و گفت: من از شب تا صبح قرص می‌‌خورم تا خوابم نبرد و در کوچه‌ها و خیابان‌های شهر می‌چرخم تا ببینم چه کسی شعار علیه شاه بر روی دیوارهای شهر  می‌نویسد». در کوچه‌ها شعار«مرگ بر شاه» بود. سر مصلی نوشته شده بود: «به قتلگاه خود خوش آمدی».
لغو سفر محمدرضا پهلوی به جهرم
به هرحال وقتی مأموران رژیم متوجه شدند که جو بسیار نامناسبی علیه شاه در جهرم وجود دارد و با همه تدبیرهایی که برای آمدن شاه به جهرم در نظر گرفته‌اند، نمی‌توانند امنیت وی را برقرار کنند، لذا تصمیم به لغو سفر شاه به جهرم گرفتند و اعلام کردند: «ازآنجا که جهرم نخل‌های بسیار زیادی دارد امکان کنترل کردن آنجا وجود ندارد. به هرحال شاه نتوانست به جهرم بیاید. اتفاقی که در آن زمان بسیار بزرگ بود و انعکاس بسیار زیادی در رسانه‌های خارجی به همراه داشت.
بعد از این جریانات، آیت‌الله سید حسین آیت اللهی امام جمعه جهرم برای چندمین بار توسط رژیم دستگیر شد و مدتی را در زندان سپری کرد.  غلامعلی مهربان در این باره نقل می‌کند: «در آن زمان در امامزاده ابراهیم جلسه  تفسیر قرآن داشتیم. آیت‌الله شب‌زنده دار که بعضی وقت‌ها از قم به جهرم تشریف می‌آوردند و برای ما سخنرانی می‌کردند، بعد از اینکه جلسه به پایان رسید و بیرون آمدیم درباره اینکه آیت‌الله سید حسین آیت‌اللهی را گرفته‌اند و اینکه گفته‌اند که این دیوارنویسی زیر نظر ایشان و دار و دسته او بوده است صحبت شد».
ساواک در گزارشی درباره  نقش آیت‌الله سید حسین آیت‌اللهی و یارانش در شعار نوشتن بر روی دیوارهای شهر جهرم در هنگام سفر شاه به این شهر ‌می‌نویسد: «.... احتمال قوی نوشتن شعار و آتش زدن پرچم‌ها در شهرستان جهرم از ناحیه افراد سیدحسین آیت‌اللهی از جمله نعمت‌الله تقاء، آتشی، رستگار و بشارتی می‌باشد که مقارن تشریف‌فرمایی اعلی‌حضرت همایونی به جهرم اقدام به نوشتن شعار در کوچه‌هایی خلوت شهر علیه مصالح ملی و گاهی به نفع خمینی نموده و مبادرت به شکستن تابلوی حزب رستاخیز و دیگر کارهای تخریبی که به احتمال زیاد مربوط به این افراد می‌باشد که تعداد آنها 10 نفر هم متجاوز نیست..»
واکنش امام خمینی به لغو سفر محمدرضا پهلوی به جهرم
نجات‌الله کوهمال از جهرمی‌هایی که رابط امام و آقای آیت‌اللهی بود و بارها به دستور آیت‌الله سیدحسین آیت‌اللهی به نجف به نزد امام خمینی(ره) مسافرت می‌کرد و پیام‌های روحانیون جهرم را به سمع نظر امام می‌رساند، می‌گوید: «بعد از لغو سفر شاه به جهرم و دستگیری آیت‌الله سید حسین آیت‌اللهی برای ملاقات با حضرت امام که در این زمان در عراق در تبعید بودند رفتم و در مسجد ترک‌ها در نجف اشرف به خدمت ایشان رسیدم. امام در این زمان درحال خواندن نماز بودند. بعد از نماز به دیدار امام رفتم و پس از ادای احترام و احوالپرسی عرض کردم از طرف آیت‌الله سید حسین آیت‌اللهی آمده‌ام. سپس با امام به طرف منزل ایشان رفتم. در آنجا درحالی که بلندبلند گریه می‌کردم، عرض کردم آقای آیت‌اللهی را گرفته‌اند و هیچ‌کس هم از او خبر ندارد. امام فرمودند چرا ایشان را دستگیر کردند؟ عرض کردم:چون مثل شما و جدتان امام حسین(ع) فریاد هیهات منا الذله سر داده‌اند. امام فرمودند انشاءالله دوباره به جهرم خواهد آمد و سپس درباره اوضاع جهرم از من سؤال کردند. گفتم چند وقت قبل شاه می‌خواست به جهرم بیاید مردم روی دیوارها نوشتند: «مقدمت را گلوله‌باران می‌کنیم» امام حرفم را قطع کردند و فرمودند: حالا آمد یا نه. عرض کردم خدا این ننگ را روی جهرم نگذارد. امام سرش را بالا کرد و فرمود: انشاءالله هیچ وقت به جهرم نیاید.»
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی آیت‌اللهی فرزند آیت‌الله سیدحسین آیت‌اللهی نقل می‌کند: «آیت‌الله سیدحسین آیت‌اللهی بارها شیرین‌ترین خاطره خود را در جریان پیروزی انقلاب اسلامی، لغو سفر شاه به جهرم به علت اعتراض‌های مردمی عنوان می‌کردند و از این موضوع بسیار شادمان بود.»
منبع:

http://www.irdc.ir

آخرین به روز رسانی ( جمعه 09 اسفند 1398 ساعت 18:03 )
 

گزارش ساواک از تظاهرات ضدصهیونیستی مردم جهرم در سال 1352
چاپ PDF

جمعه 18 بهمن 1398 ساعت 23:02 administrator
آیت‌الله سیدحسین آیت‌اللهی از جمله روحانیونی بود که مردم جهرم را به مبارزه علیه رژیم صهونیستی دعوت می‌كرد. او در ایام ماه مبارك رمضان از ساعت 19 الی 10 در حسینیه كوی علی پهلوان جهرم منبر می‌رفت و از آغاز جنگ خاورمیانه با حالتی عصبانی و بی‌پرده در سخنرانی‌های خود انتقاداتی علیه اسرائیل و آمریکا و كشورهایی ‌که از آن حمایت می‌کردند ابراز می‌نمود.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در 14 مهر 1352 ، ارتشهای مصر و سوریه با هماهنگی یکدیگر به نیروهای رژیم صهیونیستی که در کانال سوئز و ارتفاعات جولان مستقر بودند حمله کردند و این دو منطقه اشغال شده توسط صهیونیست‌ها را باز پس گرفتند.

رژیم پهلوی در اولین عکس‌العمل خود، از درگیری اعراب و اسرائیل اعلام نگرانی کرد. در این موقعیت امام‌خمینی در اعلامیه‌ای به تاریخ 16 مهر 1352، سران دولت‌های اسلامی و ملل مسلمان را به مبارزه علیه دشمن مسلمین جهان، یعنی اسرائیل فراخواندند. در بخشی از این پیام آمده بود: «ملت اسلام به حکم وظیفۀ انسانی و اخوت و طبق موازین عقلی و اسلامی موظفند که در راه ریشه‏‌کن کردن این گماشتۀ استعمار از هیچ فداکاری دریغ نورزند، و با کمک‌های مادی و معنوی و نیز با ارسال خون، دارو، اسلحه و آذوقه، برادران خود را که در جبهۀ جنگ هستند یاری کنند. بر خصوص ملت شریف و مسلمان ایران است که در قبال تجاوز وحشیانۀ اسرائیل و مصیبت‌هایی که اکنون گریبانگیر برادران عرب و مسلمان آنان می‏‌باشد بی‏‌تفاوت ننشینند، و از هر راه ممکن برادران مسلمان خود را در آزادی سرزمین فلسطین و نابودی صهیونیسم کمک نمایند...»

پس از این اعلامیه، مردم ایران در سراسر کشور دست به تظاهرات زدند.

در کتاب "انقلاب اسلامی در جهرم" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده درباره تظاهرات ضدصهیونیستی مردم جهرم و روشنگری‌های آیت‌الله سیدحسین آیت‌اللهی در این رابطه آمده است: آیت‌الله سیدحسین آیت‌اللهی از جمله روحانیونی بود که مردم جهرم را به مبارزه علیه رژیم صهونیستی دعوت می‌كرد. او در ایام ماه مبارك رمضان از ساعت 19 الی 10 در حسینیه كوی علی پهلوان جهرم منبر می‌رفت و از آغاز جنگ خاورمیانه با حالتی عصبانی و بی‌پرده در سخنرانی‌های خود انتقاداتی علیه اسرائیل و آمریکا و كشورهایی ‌که از آن حمایت می‌کردند ابراز می‌نمود.

ساواک فارس طی گزارشی که برای رئیس شهربانی منطقه ارسال کرد، درباره سخنرانی کوبنده آیت‌الله سیدحسین آیت‌الهی و تظاهرات ضدصهیونیستی مردم جهرم می‌نویسد: «سیدحسین آیت‌اللهی در شب 21 / 7/ 52 در حسینیه‌ كوی علی پهلوان جهرم در اواخر منبر از مردم می‌خواهد تا از جای خود بلند شده و اذان بگویند و الله اکبر را تکرار نمایند. حاضرین در محل که بیش از 700 نفر بودند بپاخاسته و حدود 10 دقیقه الله اكبر گفته و علیه کشور اسرائیل تظاهراتی می‌کنند. سپس سیدحسین آیت‌اللهی اضافه می‌نماید: دولت امریکا به اسرئیل کمک می‌کند تا مسلمانان را نابود کند و آنگاه از مردم می‌خواهد دعا کنند که کشور امریکا معدوم گردد و شخصا نیز شروع به دعا و نفرین کردن نمود که شرکت کنندگان در مجلس در حالی که تحت تاثیر قرار گرفته بودند آمین می‌گفتند.»

در گزارش دیگری از ساواک نیز آمده است: آیت‌الله سید حسین آیت‌اللهی دم از طرفداری از مردم فلسطین می‌زند و از شاگردان و مریدان امام‌خمینی است و مردم را به اتحاد و اتفاق دعوت می‌کند و بدین وسیله احساس درونی خود را آشکار می‌سازد.


افشاگري هاي آيت‌الله سيدحسين آيت اللهي عليه رژيم صهيونيستي و آمریکا در سال 1352 در جهرم +سند

 

منبع

http://www.irdc.ir

 

واکنش مردم جهرم به آزادی امام خمینی (ره) در 15 فروردین 43/ تجدید بیعت مردم جهرم با امام خمینی بعد از قیام 15 خرداد
چاپ PDF

جمعه 18 بهمن 1398 ساعت 23:03 administrator
بعد از انتشار خبر آزادی امام خمینی در 15 فروردین 1343، مردم جهرم به برگزاری جشن و سرور پرداختند. به مناسبت بازگشت امام خمینی از تهران به قم، سردر برخی از مغازه‌ها در جهرم، پرچم نصب شده و مردم جهرم از این طریق حمایت مجدد خود را از امام خمینی نشان دادند.
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ بعد از دستگیری امام خمینی در نیمه خرداد 1342، رژیم پهلوی ایشان را ابتدا به پادگان عشرت‌آباد و سپس در تاریخ ‌11مرداد 1342 به منزلی تحت محاصره نیروهای امنیتی در منطقه داوودیه تهران منتقل کرد. مدتی بعد به دلیل اجتماع مردم در محل اسکان امام، بار دیگر ایشان تحت‏‌الحفظ به منزلی واقع در قیطریه منتقل شدند. تا اینکه در 15 فروردین 1343 امام خمینی پس از 10 ماه حبس آزاد شده و به قم مراجعت کردند.

انتشار خبر آزادی امام خمینی، موجی از جشن و شادمانی را در کشور موجب شد. در شهرهای دور و نزدیک مردم اقدام به برگزاری جشن کرده و بار دیگر با امام خمینی تجدید بعیت کردند.

یکی از نقاطی که انتشار خبر آزادی امام و انتقال ایشان به قم باعث خوشحالی مردم شد جهرم بود. در جهرم مردم با چراغانی کردن شهر جشن باشکوهی برگزار کردند.

در کتاب "انقلاب اسلامی در جهرم" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است در این رابطه می‌خوانیم: بعد از انتشار خبر آزادی امام خمینی، مردم جهرم به برگزاری جشن و سرور پرداختند. مطابق با اسناد در این مراسم آقای علی‌محمد بشارتی بعد از سخنرانی قصیده‌ای در وصف امام خمینی با تقلید از قصیده مرحوم دکتر رسا با این طلیعه سرود و در جمع عظیم مردم جهرم خواند:

بارک الله خمینی که بود خاک درش/ سرمه‌ چشم ملک رایحه‌ طره‌ حور

پس از بشارتی، آیت‌الله سیدحسین آیت‌اللهی، سخنرانی بسیار خوبی در حمایت از حضرت امام ایراد کرد.

همچنین به مناسبت بازگشت امام خمینی از تهران به قم، سردر برخی از مغازه‌ها در جهرم، پرچم نصب شده و مردم جهرم از این طریق حمایت مجدد خود را از امام خمینی نشان دادند.

در همین روز از ساعت 15 الی 18 جلسه‌ای در مسجد مصلای جهرم برگزار شد. در این جلسه که از طرف آیت‌الله سیدفخرالدین آیت‌اللهی (دادور) ترتیب داده شده بود، آیت‌الله سیدحسن موسوی نائینی در تمجید از مراجع تقلید سخنرانی کرد. جلسه مشابهی نیز به همین منظور در عصر روز 19 فروردین در مسجد بازار جهرم تشکیل شد.

مدتی بعد از آزادی امام، علی‌محمد بشارتی به دستور آیت‌الله سیدحسین آیت‌اللهی با پیام مکتوبی مبنی بر حمایت همه‌جانبه روحانیون و مردم جهرم به همراه مقداری وجه نقد بابت وجوهات به دیدار امام خمینی مشرف شد و بدین گونه مردم جهرم بار دیگر حمایت خود را از امام خمینی اعلام کردند.

منبع:

http://www.irdc.ir

آخرین به روز رسانی ( جمعه 09 اسفند 1398 ساعت 18:01 )
 

تظاهرات ضدصهیونیستی مردم جهرم در سال 1352
چاپ PDF

جمعه 18 بهمن 1398 ساعت 23:01 administrator
در 16 مهر 1352، امام‌خمینی طی اعلامیه‌ای، سران دولت‌های اسلامی و ملل مسلمان را به مبارزه علیه اسرائیل و کمک به ارتش‌های مصر و سوریه که درگیر جنگ با نیروهای رژیم صهیونیستی مستقر در کانال سوئز بودند، فراخواندند. در بخشی از این پیام آمده بود: «ملت اسلام به حکم وظیفۀ انسانی و اخوت و طبق موازین عقلی و اسلامی موظفند که در راه ریشه‏‌کن کردن این گماشتۀ استعمار از هیچ فداکاری دریغ نورزند، و با کمک‌های مادی و معنوی و نیز با ارسال خون، دارو، اسلحه و آذوقه، برادران خود را که در جبهۀ جنگ هستند یاری کنند.» ایشان همچنین از مردم ایران خواستند "در قبال تجاوز وحشیانۀ اسرائیل" بی‏‌تفاوت ننشینند، و «از هر راه ممکن برادران مسلمان خود را در آزادی سرزمین فلسطین و نابودی صهیونیسم کمک نمایند.»[1]
پس از صدور این اعلامیه، بار دیگر موج تظاهرات ضد صهیونیستی در ایران به راه افتاد. در جهرم نیز مردم با روشنگری‌های آیت‌الله سیدحسین آیت‌اللهی دست به تظاهرات زدند. او در ایام ماه مبارك رمضان سال 1352 از ساعت 19 الی 10 در حسینیه كوی علی پهلوان جهرم منبر می‌رفت و سخنرانی‌هایی علیه اسرائیل و آمریکا و كشورهای حامی آن ابراز می‌کرد.
ساواک فارس طی گزارشی که برای رئیس شهربانی منطقه ارسال کرد، درباره سخنرانی کوبنده آیت‌الله سیدحسین آیت‌الهی و تظاهرات ضدصهیونیستی مردم جهرم می‌نویسد: «سیدحسین آیت‌اللهی در شب 21 / 7/ 52 در حسینیه‌ كوی علی پهلوان جهرم در اواخر منبر از مردم می‌خواهد تا از جای خود بلند شده و اذان بگویند و الله اکبر را تکرار نمایند. حاضرین در محل که بیش از 700 نفر بودند بپاخاسته و حدود 10 دقیقه الله اكبر گفته و علیه کشور اسرائیل تظاهراتی می‌کنند. سپس سیدحسین آیت‌اللهی اضافه می‌نماید: دولت امریکا به اسرئیل کمک می‌کند تا مسلمانان را نابود کند و آنگاه از مردم می‌خواهد دعا کنند که کشور امریکا معدوم گردد و شخصا نیز شروع به دعا و نفرین کردن نمود که شرکت کنندگان در مجلس در حالی که تحت تاثیر قرار گرفته بودند آمین می‌گفتند.»[2]
[1] صحیفه امام خمینی، جلد 3.
[2] انقلاب اسلامی در جهرم ،مرکز اسناد انقلاب اسلامی، صص238،239


منبع:

http://www.irdc.ir

 
« ابتدا قبلی 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 بعدی انتها »

صفحه 9 از 206

آخرین اخبار

RSS سایت

feed-image خوراک RSS

شهیدان اشراق جهرمی