دیدار با استاد حبیب اللهی
چاپ PDF

جمعه 03 خرداد 1398 ساعت 18:54 administrator
دیدار حضرت حجت الاسلام والمسلمین دکتر مدبر نماینده محترم ولی فقیه و امام جمعه مکرم جهرم، حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمد حضوری مدیر حوزه علمیه جهرم، حضرت حجت الاسلام والمسلمین دست داده رئیس دفتر امام جمعه جهرم و مجید رضا جهان مهین مدیر مرکز جهرم شناسی با حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمدکاظم حبیب اللهی جهرمی
آخرین به روز رسانی ( جمعه 03 خرداد 1398 ساعت 19:04 )
 

جهرم در حماسه خرمشهر
چاپ PDF

جمعه 03 خرداد 1398 ساعت 18:53 administrator
به قلم دکتر مسعود فرشیدنیا
سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهردر تاریخ معاصر ما به عنوان روز مقاومت،ایثار و پیروزی نام گذاری شده است.
این روز پرافتخار و باشکوه و اشک شوقی که ملت ایران بابت آن ریختند، هیچگاه از اذهان ایرانیانی که این واقعه را در زمان خود لمس کردند، فراموش و پاک نخواهد شد.
در ثبت این حماسه بزرگ و افتخارآمیز که بر تارک تاریخ ایران زمین می درخشد، رزمندگان زیادی رشادت و جانفشانی به خرج دادند که در این میان نقش رزمندگان استان فارس و به ویژه شهرستان‌ دارالمومنین جهرم در جبهه های حق علیه باطل قابل توجه بوده است.
از جمله عملیات هایی که دهها هزار نفر از رزمندگان استان فارس در آن حضور داشتند، عملیات های، ثامن الائمه،طریق القدس ،فتح المبین،رمضان،محرم،والفجرمقدماتی، والفجر۱ . ۲ . ۴. ۸ و ۱۰ ،خیبر، بدر ، کربلای ۴ و ۵،نصر۴ ... و بیت المقدس بود که منجر به آزاد سازی خرمشهر شد.
در این عملیات ها مردم شهرستان جهرم هزار دویست شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده اند که از شهدای شاخص آن می توان به سرداران بزرگ همچون شهید خلیل مطهرنیا ،حاج علی اکبر رحمانیان، ابراهیم ایل، علی ناظم پور و بسیاری از شهدای دیگر اشاره کرد.
عملیات بیت المقدس نقطه عطفی در تاریخ هشت سال دفاع مقدس است که از دهم اردیبهشت شروع و بعد از بیست و سه روز در سوم خرداد منجر به فتح خرمشهر از دست بیگانگان شد.
شهرستان جهرم در عملیات بیت المقدس شهدای شاخصی تقدیم انقلاب کرد .
رزمندگان این شهرستان با سایر رزمندگان در عملیات بیت المقدس که منجر به آزاد سازی خرمشهر شد ، حضور پر رنگ و درخشانی داشتند و توانستند با پشتوانه رهبری و توکل بر خدا حماسه ای بزرگ خلق کنند.
در این عملیات بیست هزار نفر از نیروهای دشمن به اسارت گرفته شدند و شانزده هزار نفر نیز کشته شدند. این موفقیت زمانی برای ملت ایران حاصل شد که عراق بیست ماه بود که در این منطقه انواع موانع از جمله میدان مین و خاک ریزهای متعد... ایجاد کرده بود.
رزمندگان شهرستان جهرم نیز در عملیات بیت المقدس و ثبت این حماسه عظیم سهیم بوده و بخش قابل توجهی از شهدای استان شامل چهل دو شهید مربوط به عملیات بیت المقدس از این شهرستان می باشد.
امروز اگر امنیت بر میهن عزیز ما حکمفرما است و دشمن به خود اجازه تجاوز نمی دهد مدیون حماسه شهدا و ایثارگران می باشد . امید که با گرامیداشت یاد آنها سعی کنیم تا ارزش های  اسلامی و دستاورد دفاع مقدس به نسل جوان منتقل شود.
 

مروری بر آثار نویسنده برگزیده چند دوره دفاع مقدس
چاپ PDF

چهارشنبه 01 خرداد 1398 ساعت 21:26 administrator 

آخرین به روز رسانی ( چهارشنبه 01 خرداد 1398 ساعت 21:31 )
 

یافته هایی جدید پیرآمون نام و تاریخ جهرم و جهرم شناسی
چاپ PDF

چهارشنبه 01 خرداد 1398 ساعت 21:02 administrator

ز جهرم فرخ زاد را خواندند     بر آن تخت شاهیش بنشاندند

حکیم ابوالقاسم فردوسی، قرن چهارم و اوایل پنجم هجری

قسمت اول


در کتاب « برگزیده اعجوبه و محجوبه: داستان عامیانه کهن فارسی» که در اوایل قرن هفتم هجری تألیف شده به نام جهرم به عنوان اسم پادشاهی اشاره شده است .

سید علی آل داوود در ضمیمه نامۀ فرهنگستان طی مقاله ای که در مجلۀ ادبیات و زبان ها در سال 1378 شمارۀ 6 چاپ نموده به معرفی کتاب: «اعجوبه و محجوبه ( داستان عامیانۀ کهن فارسی) پرداخته است.

این کتاب ازجمله متون داستانی زبان فارسی است که در سال های نخستین قرن هفتم هجری، به قلم حامدبن فضل الله سرخسی نوشته و به قزل ارسلان مظفرالدین ازبک، آخرین فرمانروا از دودمان اتابکان آذربایجان، اهداء شده و تاکنون چاپ نشده است .

اعجوبه و محجوبه نام دو کنیز زیبای مصری بوده اند که به دربار پادشاه ایران آورده شده اند وآنان داستان هایی برای پادشاه ایران نقل می کردند .

نکتۀ قابل توجّه این است که در یکی از حکایت ها که محجوبه در موضوع صفت عدل و انصاف نقل می کند از پادشاهی نام می برد که در خطّۀ بدخشان بوده و نام « جهرم» داشته است.

« آورده اند که در خطّۀ بدخشان پادشاهی بود جهرم نام. نیک روشن دل و دوراندیش بودی در عزایم امور مُلک از فرط کفایت شرط تیقّظ به جای آوردی».... ادامه دارد ...

محمد جواد صادقی نقدعلی


آخرین به روز رسانی ( چهارشنبه 01 خرداد 1398 ساعت 21:24 )
 

غار سنگ شکنان یا غار سنگ شِکن جهرم
چاپ PDF

چهارشنبه 01 خرداد 1398 ساعت 20:54 administrator

واژه ی " سنگ اِشکن " در فرهنگ های لغت نظیرِ دهخدا و معین به معنیِ :

نوعی غَلّه و گیاهی است که خاصیت دارویی دارد.


دهخدا می نویسد:سنگ اِشکن، نام نوعی از خرماست که آن را "سنگ اِشکنک خوانند.
پس عنوان "سنگ اِشکن " برای غار،مناسب نیست زیرا کسانی که نخستین بار به شهر ما می آیند یا خارج از جهرم به مطالعه و تحقیق می پردازند،
معانی بالا در ذهنشان متبادر می شود که با واقعیت غار که محلِ شکستن سنگ بوده است سازگاری ندارد.
پس بهتر است که برابر آن چه در کتاب های درسی آموزش و پرورش و سایر کتاب های معتبر،نوشته شده است، آن را :
" غار سنگ شکنان یا غار سنگ شِکن " بنامیم.
توجیه علمی و زبانی:
--- " ان" در سنگ شکنان، می تواند پسوندِ اسم مصدر باشد به معنی سنگ شکستن،مانند:...
آخرین به روز رسانی ( چهارشنبه 01 خرداد 1398 ساعت 21:20 )
 
« ابتدا قبلی 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 بعدی انتها »

صفحه 8 از 167

آخرین اخبار

RSS سایت

feed-image خوراک RSS

شهیدان اشراق جهرمی