خیزش سراسری مردم ایران پس از توهین رژیم پهلوی به امام خمینی (ع)
چاپ PDF

جمعه 25 بهمن 1398 ساعت 18:15 administrator
خیزش سراسری مردم جهرم

اگرچه مردم جهرم قبل از 19 دی 1356 هم مبارزاتی علیه رژیم پهلوی داشتند اما بعد از این تاریخ مبارزات مردم جهرم به صورت گستره در همه اقشار مردم شروع و پیگیری شد.

اولین واکنش توسط دانش آموزان دبیرستان اسلامی اتفاق افتاد. آنها در واکنش به کشتار مردم قم و توهین روزنامه اطلاعات اقدام به توزیع پیام‌ها و اعلامیه‌های امام خمینی کردند. براساس گزارش‌های ساواک، دو نفر از دانش‌آموزان دبیرستان اسلامی به اسامی مقرب و خواجه پور اطلاعیه‌هایی در رابطه با حوادث قم تنظیم و تکثیر نموده و در منازل پخش کردند. آنها هنگام تکثیر اطلاعیه در مغازه شخصی به نام آقای حقیقت، توسط مأموران اطلاعات شهربانی جهرم دستگیر شدند. این اعلامیه‌ها كه در آنها به محمدرضاشاه توهین شده بود، به وسیله آقای قاسم خواجه نژاد، در منازل مردم جهرم پخش می شد. ساواك در این‌باره می‌نویسد:«از جمله یکی در منزل خلیل صحراییان انداخته بود، نامبرده در حالی به شهربانی جلب گردید که هنگام دستگیری به پلیس فحاشی و توهین کرد ه بود. لکن عده ای وساطت کردند و او را آزاد نمودند... چنانکه از نامبردگان بازجویی دقیق به عمل می آمد عاملین و محرکین شناخته و تنبیه می شدند.»[1]

چند روز بعد از حادثه 19 دی ماه 56، ساواک جهرم در گزارشی به اداره کل سوم ساواک نوشت: «بامداد روز 28 دی 1356روی دیوار مسجد جامع شهرستان جهرم شعاری تحت عنوان ما انتقام خون شهیدان قم را خواهیم گرفت مشاهده شد که وسیله مأمورین محو گردیده است».[2]

1-انقلاب اسلامی در جهرم ،مرکز اسناد انقلاب اسلامی ص 277
2-انقلاب اسلامي به روايت اسناد ساواک، جلد 2، تهران، سروش)صدا و سيما(،ص 99

 

آخرین به روز رسانی ( جمعه 09 اسفند 1398 ساعت 18:03 )
 

مردم جهرم، پیشگامان استقبال از امام خمینی (ع)
چاپ PDF

جمعه 25 بهمن 1398 ساعت 18:14 administrator

وقتی خبر ورود امام خمینی به کشور به مردم جهرم رسید، بلافاصله تعداد زیادی از مردم جهرم برای شرکت در مراسم استقبال داوطلب شدند. پس از این جریان ستاد استقبال از امام در مسجد جامع جهرم تشکیل شد و در 3 بهمن، تعداد هشت دستگاه اتوبوس از جهرم به سمت تهران حركت كرد.

از آنجا که هنوز حکومت نظامی در بسیاری از شهرها برقرار بود، این احتمال داده می‌شد كه در مسیر راه، مأموران حکومت نظامی به كاروان جهرم متعرض شده و مشكلاتی را ایجاد كنند. به همین خاطر گروهی از مردم جهرم به عنوان تیم حفاظت انتخاب شدند تا درصورت درگیر شدن با مأموران بتوانند از کاروان دفاع کنند.

جهرمی‌ها به‌خاطر مقاومت‌های زیادی که در مقابل مأموران از خود نشان داده بودند و به خصوص با ترور رئیس شهربانی و فرماندار حکومت نظامی، در بین مردم ایران بسیار مشهور شده بودند. مردم در کاروان شعار می‌دادند: "جهرم جنگ است، خاموشی ننگ است" به همین دلیل هر شهری که كاروان جهرم به آنجا وارد می‌شد، مردم در ورودی شهر می‌ایستادند و از کاروان پذیرایی می‌کردند.

این کاروان در 4 بهمن 1357 به تهران وارد شد و مورد پذیرایی بسیاری از مردم تهران که در ورودی شهر مستقر بودند، قرار گرفت. مردم تهران از جهرمی‌ها درخواست کردند تا به دسته‌های چند نفری تقسیم شوند و به منازل آن‌ها بروند. ولی از آنجا که كمیته استقبال، مدرسه علوی را برای اسکان کاروان جهرم در نظر گرفته بود آنها به مدرسه علوی رفتند و در آنجا مستقر شدند. این کاروان تا روز ورود امام خمینی به کشور در تهران بود و در روزهای منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی، هماره در تظاهرات شرکت می کرد.

آخرین به روز رسانی ( جمعه 09 اسفند 1398 ساعت 18:04 )
 

واكنش مردم جهرم به اعلام موجودیت حزب رستاخیز
چاپ PDF

جمعه 25 بهمن 1398 ساعت 18:12 administrator
با تشکیل حزب رستاخیز و دستور لزوم عضویت در آن، مردم جهرم از عضویت در این حزب خودداری کردند. علاوه بر این، مردم جهرم به مناسبت‌­های مختلف به خیابان­‌ها ریخته و علیه این حزب شعار می‌دادند و حتی به دفتر آن حمله می‌کردند.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ با اعلام تأسيس حزب رستاخيز در 11 اسفند 1353، محمدرضا پهلوی در يك مصاحبه مطبوعاتي همه ايرانيان را موظّف به عضويت در اين حزب كرد و اعلام نمود كساني كه عضو اين حزب نشوند بايد از كشور اخراج گردند. با وجود این تهدید، حزب رستاخیز با عدم استقبال مردم ایران از جمله مردم شهرستان جهرم مواجه شد.

براساس مندرجات کتاب «انقلاب اسلامی در جهرم» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است؛ با تشکیل حزب رستاخیز و دستور لزوم عضویت در آن، مردم جهرم از عضویت در این حزب خودداری کردند. علاوه بر این، مردم جهرم به مناسبت‌­های مختلف اعتراض خود را نسبت به این حزب اعلام می‌کردند.

دفتر حزب رستاخیز در جهرم، در مکان فعلی مدرسه دخترانه راهنمایی آزادی، در خیابان رضاشاه که اکنون به خیابان عبرت تغییر نام داده، قرار داشت. مردم جهرم در هر فرصتی به خیابان­‌ها ریخته و علیه این حزب شعار می‌دادند و حتی به دفتر آن حمله می‌کردند.

نحوه عضوگیری در حزب رستاخیز

نحوه تشکیل و عضوگیری مردم جهرم در این حزب هم به این صورت بود که مأموران شهربانی و ساواک دفتری را که از قبل تهیه کرده و اسامی معلم‌­ها و سایر دانش‌آموزان و به طور کلی افرادی که در مناصب دولتی مشغول به کار بودند را نوشته و به مدارس و ادارات جهرم می­‌رفتند و از آن‌ها می­‌خواستند تا عضویت در حزب را امضاء کنند. آقای آتشی معلم مدارس جهرم در آن زمان درباره چگونگی عضو‌گیری دانش‌آموزان و معلمان جهرم در این حزب می‌­گوید: «روزی در سر کلاس در حال درس دادن به دانش آموزان بودم که عده‌­ای از مأموران شهربانی جهرم به کلاس وارد شدند. آن‌­ها اسم­‌های دانش‌آموزان را از قبل و بدون درخواست از آن‌ها برای عضویت در این حزب نوشته و فقط جای امضاء آن­ها را خالی نگه داشته بودند و به این شکل اسامی بچه‌­ها را در این حزب ثبت می‌کردند.»

در تلگراف استاندار فارس به فرماندار شیراز این موضوع به خوبی مشخص است. در قسمتی از این تلگراف آمده است: «ترتیبی اتخاذ فرمائید که دفاتری با مشخصات زیر: شماره ترتیب نام، نام خانوادگی، نام پدر، تاریخ تولد، شماره شناسنامه، شغل، محل کار، محل اقامت، محل امضاء، در محل مراکز احزاب و شعب آن‌ها در شهرها و روستاها، سازمان­‌های کارگری و کشاورزی، اطاق اصناف، اطاق صنایع سازمان زنان کارخانه، بانک‌­ها، کانون وکلاء، کانون بازنشتگان شهرداری‌ها، انجمن­‌های شهر و شهرستان و استان، انجمن­‌های محلی مدارس، شرکت‌­های تعاونی روستائی، شرکت‌­های سهامی زراعی، خانه‌­های فرهنگ روستائی، خانه‌­های اصناف، انجمن‌های ده به هر تعداد و در هر یک از محل‌های فوق که کافی تشخیص دهند برای ثبت نام داوطلبان عضویت حزب رستاخیز ملی ایران دائر نمایند... در مورد کارمندان دولت و سازمان­‌ها و موسسات دولتی وابسته به دولت نیز دفترهائی با مشخصات فوق برای ثبت نام کارمندان و اعضاء خانواده آنان در محل ادارات دائر نمایند...»

مخالفت مردم جهرم با حزب رستاخیز

مردم جهرم هم در زمان تاسیس حزب رستاخیز و هم در جريان مبارزات انقلاب، همواره عليه اين حزب شعار داده و در تظاهراتي كه برگزار مي‌كردند به سمت دفتر حزب رستاخيز در جهرم حمله كرده و بدين طريق اعتراض خود را نشان مي‌­دادند. گزارش­‌هایی هم که از سوی ساواک منتشر شده همه حاکی از عدم استقبال مردم جهرم از این حزب است. به عنوان مثال در سندی آمده است: «ساعت 22:00 مورخ  14 / 3/ 2537 (1357) حدود 20 نفر از جوانان با پرتاب سنگ کیوسک اطلاعات و تعدادی از شیشه‌­های اتاق­‌های حزب رستاخیز ملت ایران را شکسته و بلافاصله متفرق شده‌­اند». در جایی دیگر آمده است: «ساعت 21:40 مورخ 26 / 3/ 2537 [1357ه.ش] حدود 30 نفر از اهالی که نقاب پلاستیکی بصورت داشتند در میدان شاهنشاهی جهرم تجمع نموده و ضمن دادن شعار ضد اهانت نسبت به کد 66 (شاه) شیشه بانک صادرات و حزب رستاخیز ملت ایران را شکستند».

دفتر حزب رستاخیز جهرم حتی توسط دانش‌آموزانی که به اجبار به عضویت این حزب درآمده بودند در امان نبود. ساواک درباره حمله دانش‌آموزان جهرمی به دفتر حزب رستاخیر در این شهر می‌­نویسد: «...در تاریخ 1/ 8 /1357 در ساعت 10:00، تعدادی از دانش‌آموزان جهرمی با استفاده از لاستیک و سایر مواد سوختی مبادرت به آتش سوزی در خیابان‌­ها و معابر عمومی نمودند و ساختمان حزب رستاخیز را به آتش کشیدند...»

رسوایی حیات این حزب پس از 43 ماه فعالیت (سه سال و نیم) به حدی رسید که با روی کار آمدن دولت شریف امامی و به دستور شاه برای آن‌که بتواند از خشم و تظاهرات مردم اندکی کمتر کند، در 2 مهر 1357 رسماً انحلال این حزب را اعلام کرد و گفته شد که دیگر حزبی به نام رستاخیز در این کشور وجود ندارد.
 

برگزاری یادواره 43 شهید فرهنگی شهرستان جهرم
چاپ PDF

جمعه 25 بهمن 1398 ساعت 17:17 administratorبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما ازجهرم، مسئول فرهنگی ناحیه مقاومت بسیج سپاه جهرم گفت:با حضور پرشور مردم شهید پرور جهرم و خانواده شهید مدافع حرم سردار عبدالله اسکندری یاد و خاطره 43 شهید فرهنگی شهرستان جهرم گرامی داشته شد.

جهانگیر افزود: خاطره گویی خانواده شهید مدافع حرم سردار عبدالله اسکندری، رونمایی از کتاب شعر "پلاک خادمی" و تجلیل از 15 شاعر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس جهرم از جمله برنامه های این یادواره بود.

وی گفت: کتاب شعر "پلاک خادمی" اثر شاعر بسیجی دانیال بهادرانی شامل 32 قطعه غزل است که با قیمت 100هزار ریال، توسط انتشارات صریر در شمارگان1000 نسخه چاپ و منتشر شده است.

جهانگیر افزود: این برنامه با همکاری ناحیه مقاومت بسیج سپاه جهرم، کانون بسیج هنرمندان، کانون بسیج فرهنگیان و اداره آموزش و پرورش جهرم برگزار شد.

شهرستان جهرم یک هزار و 200شهید انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و همچنین 9 شهید مدافع حرم تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران کرده است.

 

زندگی نامه 11 شهید انقلاب شهرستان جهرم
چاپ PDF

جمعه 25 بهمن 1398 ساعت 17:06 administrator

بسم الله الرحمن الرحیم

زندگی نامه 11 شهید انقلاب شهرستان جهرم

مجیدرضا جهان مهین

مدیر مرکز جهرم شناسی

«إِنَّ اللَّهَ اشْتَرَیٰ مِنَ اَلْمُؤْمِنِینَ أَنفُسَهُمْ وَ أَمْوَالَهُم بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّةَ یقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ فَیَقْتُلُونَ وَ یُقْتَلُونَ...» سوره مبارکه توبه ، آیه شریفه 111 .

همانا خداوند از مؤمنان جان و مالشان را به بهای بهشت خرید آنان در راه حق می جنگند و می کشند و کشته می شوند....

خدا جان و مال همه مؤمنان

بجنگند در راه پروردگار

که یا، بر عدّو، تیغ برّان نهند

 

 

خریده به پاداش باغ جنان

نمایند در راه حق کارزار

و یا این که خود جانشان را دهند

 

 

انقلاب اسلامی ایران دارای ماهیتی مخصوص و ویژه است که این انقلاب را از تمامی انقلاب‌های جهان ممتاز می کند که دلائل اصلی این تمایز، اسلامی و مردمی بودن انقلاب اسلامی است و ایمان قلبی و عملی مردم سراسر خاک ایران و تلاش ها و رشادت های مردم همه شهرهای بزرگ وکوچک و روستاهایی است که در پیروزی انقلاب اسلامی نقش به سزایی داشته‌اند.

و در این میان باید مردمان متدین و مذهبی شهرستان جهرم را از پیشگامان این نهضت به حساب آورد چون  مردمان این کهنه سرزمین، تربیت یافتگان علمای بزرگ و روحانیون بلند رتبه می باشند و سابقهی طولانی در مبارزات علیه حکومت‌های ستم شاهی داشته اند که آن را بایست در تاریخ جستجو کرد که دو چهره از مشروطه خواهان این خطه: حضرت آیت الله العظمی حاج سید عبدالحسین نجفی لاری (ره) (طراح و پایه گذار حکومت اسلامی و سرسلسهی خاندان آیت اللهی) و حضرت آیت الله آقا سید اسد الله موسوی اصفهانی (ره)(از مشروطه خواهان حاضر در مجلس هنگام به توپ بستن مجلس و سر سلسله خاندان حق شناس جهرمی) در جهرم زیسته اند.

و در انقلاب اسلامی ایران به سال 1341  که نهضت آن  به رهبری حضرت امام خمینی (ره) شروع شد مردم جهرم، یکپارچه و همگی در تبعیت از روحانیت آگاه خود با تظاهرات و راهپیمایی ها و مخالفت ها و فداکاری ها و ایثارگری ها و خون دادن ها، رژیم پهلوی را در سراشیبی سقوط قرار دادند و به رهبری خردمندانه علما و بزرگان و روحانیون به خصوص دو نماینده  حضرت امام خمینی (ره) در شهر جهرم، دو رهبر آزاده و انقلابی شهر: حضرت آیت الله حاج سید ابراهیم حق شناس و حضرت آیت الله حاج سید حسین آیت اللهی شاگرد امام خمینی و امام جمعه فقبدجهرم و با آگاهی بخشی های دیگر شاگرد امان خمینی آیت الله حاج شیخ حسین شب زنده دار با تقدیم 11 شهید در دوران انقلاب به پیکر نحیف رژیم ضربهی نهایی وارد کردند و با خون پاک خویش فجر انقلاب اسلامی ایران و طلوع نظام مقدس جمهوری اسلامی را اعلان داشتند. این علما مردم دلاور این سامان را این گونه تربیت نمود که برای به دست آوردن استقلال خود از شهادت، ترس و باکی نداشته باشند. شهرستان جهرم که یکی از دوازده شهر حکومت نظامی است برخود می بالد که در دوران انقلاب شهدایی را تقدیم نموده است که با دلاور مردی های مردم انقلابی آن به صورت ماندگار در صحیفهی انقلاب اسلامی ایران ثبت شده است و با کمال افتخار و در نهایت با سقوط رژیم پهلوی، انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در سراسر مملکت و سرزمین ایران از جمله در شهر مذهبی جهرم با چنگ به ریسمان ولایت به ثمر نشست.و به فرمان رهبرکبیر انقلاب حضرت امام خمینی ـ رحمت الله علیه ـ کمیته انقلاب در جهرم نیز مستقر و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران استقرار کامل یافت.

شهدایی که دست از همه لذت های عادی و دنیوی برداشته و به خاطر رسیدن به هدف ها و آرمان های مذهبی و دینی و اسلامیِ خود، با رژیم حاکم به مقابله و مبارزه برخاسته و با نثار خونِ خود، وعدهی حکومت اسلامی و شیعی و مردمی را برای جهانیان مژده دادند و این را هم باید اضافه نمود که آرزو و وصیّت آنان حفظ از دستاوردهای اسلامی انقلاب و پشتیبانی از نظام اسلامی و رهبری و مرجعیت بوده است.

و در همین راستا تشکر می کنم از خانواده شهدایی که برای نگارش زندگی نامه شهیدشان با آنان مصاحبه و مذاکره نمودم و نهایت همکاری را با نگارنده داشته اند.

نگارنده پیشنهاد دارد که تندیس این شهدا به صورت تمثال 11 نفری، در چند جای شهر نصب گردد. از جمله : در دو گلزار شهدای شهر جهرم و گلزار های شهدای بخش ها و روستاهای تابعه و امامزاده های مهم شهرستان و ورودی های شهر جهرم ومیادین اصلی ومحلات مربوط به محل زندگی و شهادت شهدا به خصوص در جلو ژاندارمری سابق (منطقه انتظامی ستاد فرماندهی شهرستان جهرم کنونی) و مکان هایی که منتسب به نام این شهدای عزیز است . همچنین پیشنهاد چاپ تمبر یادبود و کتاب زندگی نامه  شهدای انقلاب و نام گذاری خیابان ها و میادین و مدارس و سالن های اجتماعات و... در سراسر  شهرستان را دارا می باشم.

امید است این مقاله مورد پذیرش درگاه ربوبی و عنایت و توجه شهید پروران و علاقمندانِ مطالعاتِ انقلاب اسلامی شهرستان جهرم قرار گیرد.

شهدای انقلاب جهرم به ترتیب تاریخ شهادت عبارتند از :

1ـ شهیده معصومه زارعیان، تولد: 14/4/1339 جهرم؛ شهادت : 10/1/1357 جهرم.

2ـ شهید عبدالرسول مصلی نژاد، تولد: 17/4/1337 جهرم؛ شهادت: 11/5/1357 جهرم.

3ـ شهید جهانگیر (عبادالله)کارگر، تولد: 19/2/1341 جهرم؛ شهادت: 29/5/1357 جهرم.

4ـ شهید آهن علی مزدور دشتابی، تولد: 23/10/1337 جهرم؛ شهادت: 11/9/1357 جهرم.

5ـ شهید بهروز کارگر فرد، تولد:1/1/1347 جهرم ؛ شهادت:13/9/1357 جهرم.

6ـ شهید محمد اسدی،تولد: 27/1/1357 روستای موسویه (دهزیر) جهرم؛ شهادت: 27/9/1357 روستای موسویه (دهزیر) جهرم.

7ـ شهید منصور محبوبی فرد، تولد: 20/10/1341 جهرم؛ شهادت: 8/10/1357 جهرم.

8ـ شهید حسین اکبری، تولد: 1327 خفرِ جهرم؛ شهادت: 22/11/1357.

9ـ شهید قنبر علی استادی بابا عربی، تولد: 7/10/1331 علویه(باباعرب) جهرم؛ شهادت: 23/11/1357 جهرم.

10ـ شهید احمد (محسن) فانی، تولد: 15/12/1345جهرم؛ شهادت: 23/11/1357 جهرم.

11ـ شهید علی اکبر امیرحمیدی، تولد: 5/3/1333جهرم؛ شهادت: 23/11/1357 جهرم.

درود و سلام و صلوات خدا بر تمامی شهدای انقلاب اسلامی شهرستان جهرم که به مولا و مقتدایشان حضرت اباعبدالله الحسین  ـ علیه السّلام ـ اقتدا کردند و با  سرودن غزل شهادت به او پیوستند.

زندگی نامه شهدای انقلاب جهرم:

 

شهیده معصومهی زارعیان

ـ شهیده معصومه زارعیان فرزند امرالله در تاریخ 14/4/1339 در جهرم متولد شد وی از کودکی با از دست دادن پدر تحت سرپرستی مادرش قرار گرفت و همیشه یار و یاور مادرش بود و برای برادران کوچک خود خواهری دلسوز به شمار می رفت.

تحصیلات خود را تاکلاس چهارم دبیرستان  در رشته فرهنگ وادب سپری نمود و از هر فرصتی برای مطالعهی کتب دینی و جزوات سیاسی و عقیدتی استفاده  می کرد و با قرآن و معارف دینی مأنوس بود و به حفظ شعائر اسلامی اهمیت زیادی می داد.

اسلام را آیین دین و سیاست و زندگی می دانست و در پافشاری به این عقیده از هیچ  تلاشی دریغ نداشت.

سرفصل شکوفایی نهال مبارزه در وجود او، از حضور در مسجد و مجالس وعظ مرحوم آیت الله حاج سید حسین آیت اللهی (ره) آغاز گشت و این مجالس در او سرانجام انسانی مبارز و پویا، آگاه و انقلابی ساخت.

از همین روی در راهپیمایی دهم فروردین 1357 که به مناسبت بزرگداشت چهلم شهدای تبریز با برگزاری دو مجلس سوگواری و راهپیمایی در جهرم برگزار شد و منجر به دستگیری و تبعید تعدادی از مردم شد؛ وی نیز از فعالان در تظاهرات آن روز بود و در همان روز در خیابان سعدی جهرم، هدف تیراندازی مزدوران شاه قرار گرفت و فریادهای خفته در گلویش با ریختن خون پاکش، سراسر شهر را فرا گرفت. و اینک نام این شهیده به عنوان اولین و تنها بانوی شهیده شهرستان جهرم، زینت بخش تذکرهی شهدای انقلاب و نام یکی از مدارس دخترانه جهرم  نیز می باشد.

شهید عبدالرسول مصلی نژاد

ـ شهید عبدالرسول مصلی نژاد فرزند محمود در تاریخ 17/4/1337 در جهرم در خانواده ای مذهبی به دنیا آمد و به دلیل فوت پدرش تحت سرپرستی مادر مهربانش رشد و نمو کرد. تحصیلات دورهی ابتدایی را در مدرسهی قایم مقام گذراند سپس در یک کارگاه مکانیکی، مشغول به کار شد و مهارت لازم را در این حرفه کسب نمود وی به مبانی اعتقادی و انجام واجبات دینی پایدار بود و بعد از کارهای روزانه ازحضور در مجالس دینی و مذهبی غافل نمی‌شد و در جلسات مسجد، همواره یار و یاور بود و در همین مجالس بود که با نهضت انقلابی مردم آشنا شد و دل به آن سپرد و از جمله کتابهای مذهبی که دراختیار داشت رسالهی حضرت امام خمینی ـ رحمت الله علیه ـ  بود و همیشه در تظاهرات شرکت می کرد که در یکی از شب های ماه مبارک رمضان عازم مسجد قبله (مسجد امام خمینی

ـ رحمت الله علیه ـ ) می شود از آنجا به همراه مردم مسلمان علیه رژیم به تظاهرات و سردادن شعار الله اکبر، خمینی رهبر و مرگ بر شاه می پردازد. هنوز مدتی از حرکت مردم نگذشته بود که مزدوران سر سپردهی شاه، آنان را محاصره و با باتوم به جان آنها می افتند. و سرانجام شهید عبدالرسول با ضربات باتوم مأموران رژیم در شبانگاه 11/5/1357(25 رمضان آن سال) در محلهی مصلای جهرم به درجه رفیع شهادت می رسد، عمال سرسپردهی رژیم پس از شهادتش برای سرپوش گذاشتن به جنایت خود، شبانه پیکرش را به شیراز بردند تا دسترسی به پیکرش ممکن نگردد ولی خانوادهی این شهید مطلع شدند و همان شب برای به دست آوردن پیکرپاکش عازم شیراز شدند. بعد از شهادت این مبارز و دستگیری 8 نفر از مردم انقلابی جهرم اعلامیه ای بر علیه رژیم با امضای مسلمانان مبارز جهرم  صادر و در سطح شهر پخش می گردد.

در پی اقدام خانواده و فشارها و اعتراضات مردم انقلابی جهرم، ساواک شیراز مستأصل شده و مجبور به بازگرداندن پیکر شهید شدند و پیکر این شهید گرانقدر در گلزار شهدای رضوان جهرم  دفن گردید و با دفن پیکر این شهید انقلاب در این قبرستان، عطر شهادت فضا را آکنده و راه تازه ای به روی انقلابیون گشود.

شهید جهانگیر (عبادالله) کارگر

ـ شهید جهانگیر (عبادالله) کارگر فرزند علی اکبر مهرآسا (کارگر) در تاریخ 19/2/1341 در جهرم در خانواده ای مذهبی به دنیا آمد، نزد پدرش که از افراد مؤمن و متدین جهرم می باشد، قرآن و مسائل شرعی را فرا گرفت وی در دورهی دبستان در دبستان شاهپور سابق (عباد) در مراسم صبح گاه مسئول قرائت قرآن بود و سپس در مدرسه فارابی جهرم دورهی راهنمایی را گذراند و تا دوم دبیرستان در دبیرستان خواجه نصیر جهرم تحصیل نمود. دوستان دبیرستانی او در شکل گیری شخصیت و اندیشهی مذهبی و جهت گیری های فکری و سیاسی ایشان نقش مؤثری داشتند.

او که از تربیت شدگان محافل مذهبی و انقلابی بود از محضر عالم و روحانی محل خود آیت الله حاج سید ابراهیم حق شناس جهرمی (ره) و امام جمعه فقید آیت الله حاج سید حسین آیت اللهی (ره) و دیگر روحانیون ، معنویت و انسانیّت و اخلاق و دین داری را فرا گرفت. او با وجود سن کم خود حضور فعال و چشمگیری در مبارزات انقلابی جهرم داشت و حتی در این مبارزات یکبار هم زخمی شد. و در روز دهم فروردین سال 1357 که مراسم چهلم شهدای تبریز با هماهنگی آیت الله حق شناس (ره) و آیت الله آیت اللهی (ره) در مسجد جامع (جمعه) بر پا گردید و منجر به تبعید سخنران و امام جماعت مسجد جامع ، حجت الاسلام و المسلمین حاج سید محمد رضا سادات حسینی اصفهانی (ره) به رضائیه و مهاباد شد؛ این شهید حضور داشته و غیرت و حرارت انقلابی اش را به منصهی ظهور رساند و یک شب، قبل از شهادتش با دوستانش در تظاهرات و یورش، دو بانک صادرات و پارس را به ویرانه ای تبدیل می کنند و شاید همان شب هم توسط مأمورین شناسایی می گردد.

و شب بعد که مراسم شب نیمه شعبان سال 1357 بود و رژیم مانع از سخنرانی آیت الله آیت اللهی (ره) شده بود با شهامت، پرچمی که بر روی آن، تسلیت به حضرت ولی عصرـ عجل الله تعالی فرجه الشریف ـ  نوشته شده بود ، در دست و پیشاپیش تظاهر کنندگان در خیابان فردوسی (شهید رجایی کنونی) در حرکت بود و  با مردم در حال دادن شعارهایی چون : ما شاه نمی خواهیم، یا مرگ یا خمینی، تا شاه کفن نشود، این وطن وطن نشود، ماپیرو قرآنیم ما شاه نمی خواهیم  و...  بوده است که در همین حال با اصابت گلولهی یکی از خائنین و مزدوران رژیم پهلوی به تاریخ 29/5/1357 شب نیمه شعبان در خون خود غلتید  و جان پاکش را فدای انقلاب اسلامی نمودو به لقای محبوب رسید.

روز بعد به خاطر وحشتی که نیروهای شاه داشتند پیکر این شهید را در میان تدابیر شدید امنیتی و بدون حضور خانواده در گلزار شهدای فردوس جهرم دفن کردند و بیش از 30 نفر از مردم انقلابی جهرم را بازداشت نمودند.

به دلیل اعتراض به رژیم به دنبال شهادت عباد، پس از چند روز دادگاه نظامی حکم نبش قبر می دهد، نیروهای رژیم، بدون اطلاع و اجازهی خانواده، پیکرمطهر شهید را از قبر بیرون آورده و برای کالبد شکافی به شیراز فرستادند تا با پرونده سازی اعلام کنند که وی با سنگ کشته شده، نه با گلولهی نیروهای نظامی ولی نام او به زیبایی به عنوان شهید انقلاب جهرم در کنار دیگر شهدا درج شده است  و نام دبستان عباد در جهرم تداعی کنندهی خاطرهی رشادت این شهید پانزده ساله است.

شهید آهن علی مزدور دشتابی

ـ شهید آهن علی مزدور دشتابی فرزند نواز الله در تاریخ 23/10/1337 در جهرم در خانواده ای مذهبی به دنیا آمد. تحصیلات خود را تا پایان دورۀ ابتدایی گذراند. سپس به شغل بنّایی روی آورد و در این شغل استادکار ماهری گردید. یقیناً یکی از دلایل پیشرفت کارش به نقل از پدرش این بوده که: مخصوصاً در کارها ترس از خداوند داشت، و انسانی با تقوا و پرهیزگار بود و از کارهای حرام خیلی دوری می جسته و از اول عمر به زحمت و کار و کارگری مشغول بوده است.

از ویژگی بارز او خوش اخلاقی و مهربانی نسبت به پدر و مادر و دوستانش بوده است. با آغاز مبارزات مردمی در جهرم، مثل خیل هزاران مردمی که جز ظلم و جور چیزی از رژیم شاه ندیده بود، دل به نهضت حضرت امام خمینی(ره) سپرد و شب ها با پرتاب سنگ و مواد آتش زا به طرف نیروهای مسلح رژیم، ترس و وحشتی در دل آن ها ایجاد می کرد و به دلیل ترس و وحشتی که با پرتاب سنگ و... در دل  شب به مأموران رژیم در محله شیر خورشید سابق (هلال احمر) ایجاد کرده بود، مورد شناسایی قرار گرفت و شبی مأموران رژیم  در حالی که پس از درگیری با وی، او  را از ناحیه کمر زخمی کرده بودند، او فرار کرد تا آن که صبح فردا که ایشان از میدان هلال احمر کنونی به سمت چهار راه بهارستان قصد داشت به سرکار خویش برود توسط خودرو جیپ نظامی به زیر گرفته شد و چند ساعت پس از انتقال به بیمارستان جهرم، روح بلندش در تاریخ 11/9/1357 به آسمان عروج و نامش در دفتر شهدای انقلاب جهرم ثبت گردید و در گلزار شهدای فردوس به خاک سپرده شد.

دوستان وفادار شهید، این ماشین جیپ را در همان روز آتش زدند، همچنین مزدوران رژیم به خاطر رشادت ها و مبارزات این شهید گرانقدر اجازهی برگزاری مجلس بزرگداشت وی را که قرار بود در مسجد جامع (جمعه) جهرم برگزار شود؛ ندادند و خانواده اش تا چندین روز در اذیت و آزار و پرس و جوی مأمورین شهربانی بودند.

 

شهید بهروز کارگر فرد

ـ شهید بهروز کارگر فرد فرزند باران در تاریخ 1/1/1347 در جهرم متولد شد.تحصیلات خود را در کلاس پنجم ابتدایی می گذراند و در مدرسه و تحصیل، شاگردی پر تلاش و ممتاز بود.

پدر مؤمن و زحمتکشش، او را در محیطی دور از پلیدی ها تربیت نمود و در تحصیل و کار و عبادت مشوقش بود. و از پدرش نمازهای روزانه را فرا گرفته بود و او نیک فرایض را انجام می داد.

علی رغم کوچکی سن از جباران رژیم شاه، عقده ای بزرگ به دل داشت و حتی سینه به سینه  و رو در روی آن ها می ایستاد و مقاومت می کرد و از حنجره های کوچکش، فریاد الله اکبر و مرگ بر شاه بر می خاست و در این میان یک بار نیز مورد تعقیب دو سرباز قرار گرفت و از دست آن ها گریخت و به منزل همسایه پناه برد و در صبح روز بارانی سوم محرم، 13/9/1357 بود که برای برطرف کردن مشکلات درسیاش به خانهی عمویش رفته بود و در حال بازگشت به منزل با تظاهرات انقلابی مردم مواجه شد. طاقت نیاورد و مشت کوچکش را گره کرد و همراه با مردم معترض در خیابان امام خمینی (ره) کنونی، فریاد  الله اکبر، مرگ بر شاه  سرداد و سربازان بر روی مردم آتش می گشودند که ناگهان تیری به بهروز خورد و او را در خون خود غلتاند و پس از چند ساعت بیهوشی در بیمارستان در ساعت 11:30 دقیقه صبح همان روز به کاروان شهدا پیوست و به معبود رسید. و در گلزار شهدای رضوان به خاک سپرده شد و با شهادتش ،آتش شور و حماسه را در وجود جوانان شعله ور ساخت و هم سالانش را به مبارزه بی امان علیه شاه فرا خواند.

شهید محّمد اسدی

ـ شهید محمد اسدی فرزند نعمت در تاریخ 27/1/1357 در روستای موسویه (دهزیر) جهرم متولد شد. هر روز آوای خوش قرآن و صدای اذان مسجد محل او را با کلام خوش وحی مأنوس می ساخت و لالایی او، صدای مهربان یا حسین و یا زینب مادرش در منزل بود، در منزل نیز صدای گلوله های سلاح ها و سرنیزه ها از طرفی، و الله اکبرهای مردم انقلابی نیز از سویی دیگر،گوش های او را آکنده ساخت  و مردم روستا با همتی دو چندان در آن روستای دور افتاده، به سهم خود تار و پود رژیم شاهنشاهی را در هم کوبیدند.

مادرش که تربیت شدهی محافل روضه و دعا بود در راهپیمایی ها حضوری زینبی  گونه داشت و در حالی که نوزادش را به سینه می فشرد با سردادن فریاد رسای مرگ بر شاه خشم خود را آشکار می کرد.

روز هفدهم محرم مصادف با 27/9/1357 بود که مادر محمد در تظاهرات روستای موسویه نیز نوزادش را چون علی اصغر(ع) آذین بست و به سینه چسباند و به جمع تظاهر کنندگان رژیم شاهنشاهی پیوست. مادر محمد توفنده شعار می داد و محمد تپش قلب عاشوراییش را حس می کرد که به ناگاه جلادان شاه بر روی مردم بی پناه آتش گشودند.

محمد که در آغوش مادرش بود و شاید با گریه ها و صداهای بچه گانهی خود، تنفر خود را از رژیم اعلام می کرد هدف تیر قرار گرفت و صفیر گلوله ای آتشین گلوی نازک علی اصغر انقلاب را شکافت.

مادر قهرمان؛ نوزاد شهیدش را که در خون دست وپا می زد به روی دست گرفته و شاید فریاد زده باشد: «خدایا این قربانی را از من پذیرا باش».

دست تقدیر ربوبی که شهد شهادت را به کودک هشت ماهه چشاند نام او را در ردیف سرخ جامگان نهضت حضرت امام (ره) ثبت کرد و مظلومانه همچون علی اصغر امام حسین ـ علیه السّلام ـ به سوی معبود پر کشید. کوچک ترین گل پرپر دوران انقلاب شهرستان جهرم محمد اسدی از علی اصغر های شهید انقلاب است که شهادت او گواه پیوستگی انقلاب ما به انقلاب عاشوراست. پیکر معصوم کوچک ترین شهید انقلاب شهرستان جهرم در گلزار شهدای روستای موسویه(دهزیر) جهرم دفن گردید.

شهید منصور محبوبی فرد

ـ شهید منصور محبوبی فرد فرزند کرم علی در تاریخ 20/10/1341 در جهرم متولد شد. دبستان را در مدرسه قایم مقام با رتبه اولی سپری نمود. مقطع راهنمایی را در مدرسه دکتر شیرازی (شهید منصور محبوبی فرد) و دبیرستان را تا سال دوم رشته علوم تجربی در دبیرستان دکتر علی شریعتی (شهید مطهری) طیّ نمود.

وی از کودکی دارای اعتقادات ناب دینی بود و با شرکت در مجالس مذهبی به ویژه مجالس مرحوم آیت الله آیت اللهی (ره) امام جمعه فقید جهرم، ایمان و آزادگی را سر لوحهی زندگی خود ساخت. این شهید بزرگوار علاوه بر درس در هنر نقاشی و خط نیز ممتاز بود.

ایشان اخلاق بسیار خوبی داشت و در راهپیمایی ها شرکت می کرد و اعلامیه های حضرت امام  (ره) را توزیع می نمود. و با دوستان و همکلاسی های خود موجبات آتش کشیدن ماشین های نظامیان و یا شکستن شیشه های خودروهای آن ها شده بود و در یکی از شب ها که منصور، سرگرم توزیع اعلامیه و انجام فعالیت های انقلابی بود، مورد گلوله دژخیمان قرار گرفت اما از آن مهلکه جان سالم به در برد.

سرانجام منصور در شب 29 محرم پس از شرکت در محفل هر روزه اش، حسینیه کوی علی پهلوان، (حسینیه آیت الله آیت اللهی) و پس از استماع سخنان آتشین مبارز نستوه آیت الله آیت اللهی(ره)  به همراه مردم در خیابان با شعار به نظامیان حمله نمودند و مردم به طور وسیعی با نظامیان درگیر شدند. نظامیان آنها را به گلوله بستند و در این حین منصور محبوبی فرد ضمن درگیری با مزدوران پهلوی به وسیلهی گلوله تفنگ ژ3 جلادان در تاریخ 8/10/1357 در بلوار سعدی (شهید باهنر) به درجه رفیع شهادت می رسد. سپس به سردخانهی  بیمارستان جهرم منتقل می شود و فردا صبح، جوانان غیور و شجاع جهرمی جنازهی مطهر این شهید را از بیمارستان ربوده و با جوّ خفقانی که فرماندهی حکومت نظامی جهرم، در شهر ایجادکرده بوده جنازه این شهید را تشییع و در گلزار شهدای رضوان جهرم به خاک می سپارند.

نام شهید منصور محبوبی فرد هم اینک بر سر در یک مدرسه راهنمایی در جهرم که خود زمانی دانش آموز همین مدرسه بوده است نقش بسته و به شاگردان مدرسه درس رشادت و دلیری می آموزد.

شهید حسین اکبری

ـ شهید حسین اکبری در سال 1327 درشهر خفر یکی از بخش های شهرستان جهرم متولد شد. دوران کودکی و نوجوانی وی در طراوت عطر کشتزارهای خفر سپری شد و تحصیلات خود را تا ششم ابتدایی به پایان رسانید. پس از خدمت سربازی در شیراز و ازدواج به شغل میوه فروشی در میدان تره بار شیراز مشغول شد.

فعالیت های انقلابی خود را در مسجد، متمرکز ساخت و از پایگاه معنوی مسجد به سیل خروشان مردم پیوست. در تظاهرات، شرکت فعال داشت و شب ها در خیابان ها به پاسداری مشغول بود. و مسجد نو (شهدا) شیراز در روز پنجم ماه مبارک رمضان که تجلی گاه حماسه شد، حسین هم با زبان روزه یکی از حماسه سازان بود. و هنگام درگیری با مزدوران رژیم شاه در روز عید غدیر خم سال 1357 در مسجد حبیب شیراز زخمی شد.

در روز دوازده بهمن 1357 به همراه میلیون ها چشم انتظار به دیدار حضرت امام خمینی (ره) بت شکن بزرگ سرافراز گردید و پس از بازگشت از تهران به مبارزات خود ادامه داد. او در روز 22 بهمن 1357 با انجام غسل شهادت به طرف شهربانی حرکت کرد و در آنجا بی درنگ به یاری مجروحان شتافت و هنگام جابجایی پیکر یکی از شهدا با اصابت گلوله ای به بدنش شربت شهادت را نوشید و او را جاودانه نمود.

شهید قنبرعلی استادی بابا عربی

ـ شهید قنبرعلی استادی بابا عربی فرزند علی در تاریخ 7/10/1331 در روستای علویه (باباعرب) جهرم در خانواده مذهبی که شغل آن ها کشاورزی بود متولد شد.

تحصیلات خود را تا مقطع راهنمایی سپری نمود و تعلیمات مذهبی را از پدرش آموخت و در علف زارهای سرسبز روستا در کنار پدر، قنوت نماز را همراه با نخل های تناور زمزمه نمود و فراگرفت.

متانت و وقار قنبر علی از همان اوان کودکی در چهره اش هویدا بود. عطر نجابت روستا را با خود داشت و از صداقت های آشکار و نهان آن سرشار بود. به خباثت و نیرنگ کارگزاران شاه آگاه شده بود و فعالیت های مخفیانه، علیه رژیم انجام می داد. چندین بار نیز توسط ساواک دستگیر شده و حدود سه سال در زندان سیاسی به سر برد. در بحبوههی انقلاب از زندان آزاد شد و مجدداً فعالیت های سیاسی را از سرگرفت.

زمزمه های عصیان زده از سِتمِ سِتم شاهی به فریادهای عاشورائی در این جوان مبدل گردیده بود. صبح روز 23 بهمن 1357 که از تسلیم نشدن ژاندارمری جهرم به خشم آمده بود زودتر از هر روز به نماز و نیایش قیام کرد و با خوردن اندکی صبحانه از روستای خود عازم جهرم شد و به همراه جوانان غیرتمند جهرمی به صفوف تظاهر کنندگان مقابل ژاندارمری جهرم (میدان شهید چمران) پیوست و همگام با مردم انقلابی آمد که با نخل قامتان جهرمی بقایای رژیم شاه را از شهر خود ریشه کن سازد. او نیز خروشان به میدان نبرد شتافت و به سوی این مرکز یورش برد و آن هم در آن ساعاتی که سربازان تا بن مسلح به روی مردم آتش می گشودند. و کبوتران عاشق را پر می سوزاندند. سربازی مسلح قلب پاک و نازنین این جوان و مبارز انقلابی را نشانه گرفت و او به همراه چند جوان انقلابی جهرم در خاک و خون غلتید و با پروازی عاشقانه، عاشورایی شد و قامت رعنای قنبرعلی استادی در حین تصرف ژاندارمری جهرم با لبخندی به نشانهی رضایت، خاک بندگی پروردگار را بوسه زد و شربت شیرین شهادت را نوشید. پیکر این شهید بزرگوار انقلاب در گلزار شهدای روستای علویه (باباعرب) جهرم به خاک سپرده شد.

شهید احمد (محسن) فانی

ـ شهید احمد(محسن) فانی فرزند کاکاجان در تاریخ 15/12/1345 در خانواده ای مذهبی در جهرم متولد شد. در بدو تولد وی را به محضر روحانی و عالم محل، مرحوم آیت الله حق شناس می برند. و اذان معظم له، گوش او را می نوازد و برایش دعا می کند تا از همان ابتدا با نمودهای مذهب و معنویت خو بگیرد.

دورهی دبستان را در مدرسه سعدی گذراند و دورهی راهنمایی را در گرما گرم نهضت در مدرسه فارابی در کلاس اول در حال سپری کردن بود و در طول مدرسه اعمال و اخلاقش سرمشق بقیهی دانش آموزان بود.

در مراسم عزاداری امام حسین ـ علیه السّلام ـ  و اعیاد مذهبی در مساجد و محافل مختلف از جمله مساجد محل  از جمله : مسجد نو و مسجد گازران (آیت الله حق شناس) و ... حضور فعال داشت و در پای منبرهای روحانیون مختلف محل و شهر از جمله: آیت الله حاج سید ابراهیم حق شناس (ره) و همچنین آیت الله حاج سید حسین آیت اللهی (ره) امام جمعه فقید جهرم، نیز شرکت و از گرمای سخنان آن روحانیون بهره می گرفت.

در جریان انقلاب، همه جا حاضر بود، از شعار نویسی دیوار ها گرفته تا سرنگون کردن مجسمه شاه و به آتش کشیدن سینما و ...

در یکی از عصرهای جمعه که پدرش کاری به او محول کرده بود و به خیابان آمده بود با دیدن نظامیان شروع به سر دادن شعارهای «خمینی تبعید می کنید؟»، «مرگ بر شاه» می نماید و از دست یکی از مأموران نظامی کتک می خورد و مجروح می شود و سرانجام در روز 23 بهمن 1357 که مردم جهرم یکپارچه مصمم شدند تا آخرین پایگاه رژیم یعنی ژاندارمری را به تصرف درآوردند احمد نیز به مردم خشمگین پیوست که در این هنگام وی و چند نفر از مردم انقلابی جهرم توسط مزدوران رژیم به شهادت می رسند و پیکرش در گلزار شهدای فردوس مدفون می‌گردد.

 

شهید علی اکبر امیرحمیدی

- شهید علی اکبر امیر حمیدی فرزند محمد حسن در تاریخ 5/3/1333 در خانوادهای مذهبی در جهرم متولد شد.  پدرش که نامش در پرونده گزارش ساواک جهرم نیز می باشد او را انقلابی، تربیت نمود.

تحصیلات ابتدایی را در دبستان های سعدی و سیادت و تحصیلات متوسطه را در دبیرستان اسلامی در رشته علوم طبیعی به پایان رسانید.

تربیت مذهبی را از پدر و مادرش فرا گرفت و مادرش نیز او را چون علی اکبر، تربیت نمود. طی مدت تحصیل به طور مؤثر در جلسات مذهبی در کتابخانهی عمومی اسلامی که به پیشنهاد آیت الله حاج شیخ حسین شب زنده دار ـ دامت برکاته ـ  و با حمایت آیت الله حاج سید ابراهیم حق شناس ـ رحمت الله علیه ـ تأسیس شده بود شرکت می کرد، سپس به خدمت سربازی رفته، شش ماه در اراک مشغول آموزش و انجام وظیفه شد و در طی این مدت به علت نزدیک بودن اراک به تهران با دانشجویان مسلمان و انقلابی و همشهری خود چون حسین رنجبر (که در جبهه های جنگ تحمیلی به شهادت رسید) ارتباطی نزدیک و صمیمی داشت و مدام، اعلامیه ها و نوارهای انقلاب را که از دانشجویان تهران به دست می آورد به جهرم می‌فرستاد و یا با خود می آورد و کمک های شایانی به پخش کنندگان اعلامیه های حضرت امام (ره)  می نمود و این عمل شجاعانه تأثیر به سزایی در آگاهی بخشی مردم جهرم داشت و حتی مخفیانه یک دستگاه ماشین نویسی جهت تایپ اعلامیه ها نیز در اختیار جوانان انقلابی جهرمی گذاشته بود، پس از اتمام دوران خدمت سربازی در شرکت خصوصی جنرال سیستمز کرج مشغول به کار شد.

او که در راهپیمایی های انقلاب در تهران نیز حضور فعالی داشت، پس از شرکت در راهپیمایی 17 شهریور 1357 به جهرم تلفن نمود و خانواده اش را از سلامتی خود آگاه ساخت و در ماه های قبل از پیروزی انقلاب در تهران به همراه دوستان انقلابی تهرانی، فعالیت ها و تظاهرات های مؤثری علیه رژیم طاغوت داشت و نیز به خاطر ضمیر روشنی که داشت گاهی به بیمارستانهای تهران مراجعه و خون خود را اهدا می نمود و پس از دیدار حضرت امام (ره) در روز 12 بهمن 1357 در بهشت زهرا در تاریخ 18/11/1357 در پی تعطیلی و اعتصاب کارخانه ها و مؤسسات به جهرم آمد و در جهرم نیز با دوستانش «محمد جواد صفائی» و «مجتبی صفرزاده» (از شهدای جنگ تحمیلی) در مبارزات خیابانی شرکت نمود. او شجاعت را از دائی هایش که زندان دیده ساواک بودند و از انقلابیون محسوب می شدند فرا گرفت.

در روز 22 بهمن ماه نیز غیرت را از عمویش مرحوم احمد امیر حمیدی در زمان پایین آوردن مجسمه شاه یاد گرفت و فردای آن روز، روز 23 بهمن ماه 1357 پس از غسل شهادت، پیراهنی نو به تن نمود و با خیل خروشان مردم انقلابی جهرم به قصد تصرف ژاندارمری، آخرین پایگاه ستم شاهی از خانه بیرون رفت و در مصاف با آخرین پس ماندگان طاغوت (نیروهای ژاندارمری) که هنوز تسلیم نشده بودند به ضرب گلولهی سرسپردگان رژیم و در جلوی ژاندارمری جهرم به درجه رفیع شهادت رسید و نخل های راست قامت جهرم دیدند که چگونه قلب عاشق و پر تپش علی اکبر، هدف قرار گرفته شد و قامتش را به خاک انداخت و با فروافتادنش، دین برخواست و انقلاب اسلامی در خون سرخ او و همه علی اکبر های ایران اسلامی جوانه زد.

در عصر همان روز بدن غرق به خون و پاکش، در گلزار شهدای فردوس قسمت نارنجستان مدفون شد. و نام آسمانی او مزین به نام دبستان شهید علی اکبر امیرحمیدی در محله صحرای جهرم یادآور راست قامتی این شهید است.

شایان ذکر است که همزمان با چهلمین روز درگذشت این شهید بزرگوار که انقلاب با خون چنین شهیدانی به ثمر رسیده بود، آیت الله آیت اللهی ـ رحمت الله علیه ـ امام جمعه فقید جهرم در سخنانی در مراسم چهلم از این شهید افتخار آفرین تجلیل و تکریمِ ویژه نمود.

 

 

 

 

«حماسه شهید »

ای شهید ای خون پاکت نخل دین را داد آب

ای مجاهد ای شهید از خون سرخ لاله گون

سینه را کردی سپر بر تیر ای فرزند دین

خنده می کردی براه دوست وقت دادن جان

حجله عیشت سیه کردی چو شام تار من

جان به کف در راه قرآن پیش رفتی با شعف

ای شهید راه حق رفتی ولی من از غمت

دوختم از رشته جان خلعت دامادیت

مادر محزون پیرت از غمت دیوانه شد

تیر گرم دشمن خونخوار آمد بر سرت

پیش رفتی در ره اسلام ای سرباز دین

گفته بودی بارها این جمله از صدق و صفا

حال برخیز و ببین ای سرو آزاد وطن

جای تو خالیست جانم در بهار لطف دین

آفرین بر همّت سرباز جانباز وطن

(کیمیا) از خون جانبازان زمین شد سرخگون

 

 

ای کفن آغشته در خون، پاسدار انقلاب

کاخ بیداد و ستم کردی مبدل بر سراب

تا کنی آباد خون ملک ایران خراب

سرخ و گلگون کرده ای از خون سر و دست شباب

دست خود آغشته از خون کرده ای جای خضاب

بد شعار مرگ بر شاه ستمگر با عتاب

هر زمان گویم ز جان یا لیتنی کنت تراب

لیک گشتی کشته اندر راه دینت در شباب

چون عزیزم وعده دیدار شد روز حساب

خنده می کردی که جان دادم ره اُم الکتاب

تا که گردد جلوه گر اسلام همچون آفتاب

خانه ظالم ز خون گرم می گردد خراب

خانه ظالم خراب و شد موفق انقلاب

قلب زارم از غم هجر تو شد در التهاب

آنکه جان داد و شهادت کرد عمداً انتخاب

لاله سر آرد برون از خاک آنان بی حساب

 

سروده آقای محمدابراهیم(جمال) جهان مهین

 

منابع و مآخذ

1ـ قرآن کریم.

2ـ آرشیو بنیاد شهید و امور ایثارگران  شهرستان جهرم، واحد فرهنگی، 1389.

3ـ آرشیو مرکز جهرم شناسی، شهدای انقلاب شهرستان جهرم، 1389.

4ـ امانتدار پیامبران ( نقش آیت الله سید عبدالحسین لاری در مبارزات اسلامی قرن اخیر و سیری در اندیشهی سیاسی او) ، آیت اللهی، سید محمد تقی، مؤسسه انجام کتاب تهران، 1361.

5ـ خورشید وَشان ( زندگی نامه شهدای انقلاب اسلامی استان فارس)، معاونت فرهنگی و پژوهشی اداره پژوهش و تحقیق اداره کل بنیاد شهید انقلاب اسلامی استان فارس، انتشارات تخت جمشید شیراز، 1381.

6ـ قرآن نامه، قرآن مجید، ترجمه شعری، مجد، امید، انتشارات مجد تهران، چاپ شانزدهم، 1382.

7ـ گلگون کفنان، زندگی نامه شهدای انقلاب اسلامی فارس از 15 خرداد 42 تا 22 بهمن 57، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شیراز و بنیاد شهید شیراز، بی تا.

8ـ مصاحبه انجام شده با والدین، مطلعین، بستگان و آشنایان و دوستان شهدای انقلاب شهرستان جهرم.

9ـ مهاجر الی الله (سیری در زندگینامهی مجاهد بزرگ آیت الله العظمی سید عبدالحسین لاری)، بنیاد معارف اسلامی قم، 1376.

10ـ نخل های سرفراز، ویژه نامه بزرگداشت شهدای انقلاب اسلامی شهرستان جهرم، شماره اول، بهمن 1377. 
« ابتدا قبلی 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 بعدی انتها »

صفحه 7 از 206

آخرین اخبار

RSS سایت

feed-image خوراک RSS

شهیدان اشراق جهرمی