آثار باستانی

غار سنگ شکنان یا غار سنگ شِکن جهرم
چاپ PDF

چهارشنبه 01 خرداد 1398 ساعت 20:54 administrator

واژه ی " سنگ اِشکن " در فرهنگ های لغت نظیرِ دهخدا و معین به معنیِ :

نوعی غَلّه و گیاهی است که خاصیت دارویی دارد.


دهخدا می نویسد:سنگ اِشکن، نام نوعی از خرماست که آن را "سنگ اِشکنک خوانند.
پس عنوان "سنگ اِشکن " برای غار،مناسب نیست زیرا کسانی که نخستین بار به شهر ما می آیند یا خارج از جهرم به مطالعه و تحقیق می پردازند،
معانی بالا در ذهنشان متبادر می شود که با واقعیت غار که محلِ شکستن سنگ بوده است سازگاری ندارد.
پس بهتر است که برابر آن چه در کتاب های درسی آموزش و پرورش و سایر کتاب های معتبر،نوشته شده است، آن را :
" غار سنگ شکنان یا غار سنگ شِکن " بنامیم.
توجیه علمی و زبانی:
--- " ان" در سنگ شکنان، می تواند پسوندِ اسم مصدر باشد به معنی سنگ شکستن،مانند:...
آخرین به روز رسانی در چهارشنبه 01 خرداد 1398 ساعت 21:20
 

میراث فراموش شده قلعه گبری
چاپ PDF

پنجشنبه 26 ارديبهشت 1398 ساعت 15:18 administrator

میراث فراموش شده قلعه گبری و شهداجهرم بعد از اسلام :

با یک بررسی اجمالی درمتون فارسی وعربی قریب به 60 فتح نامه از لشکر اسلام به چشم می خورد که متاسفانه اکثر آنها از بین رفته است. ازاین رو شرح مستندی از کم وکیف حمله اعراب به جهرم دردست نیست. ولیکن آنگونه که درکتاب « فتوح البلدان » اثر احمدبن یحیی البلاذری وکتاب فارسنامه ابن بلخی آمده است: فتح جهرم درسال بیستم هجری بدست عثمان بن ابی العاص ثقفی اتفاق افتاده است ولی ابن اثیر تاریخ فتح جهرم را درسال 23 هجری توسط ساریه بن زنیم می داند .
دراین منابع آمده است که عمربن الخطاب قشونی را بفرماندهی عثمان بن ابی العاصی مامور حمله به داراب ، فسا و جهرم می کند. پس از چند بار حمله ، موفق می شود با تصرف بوشهر از مسیر دشتستان ،خنج و افزر به طرف جهرم حرکت کند. در آن زمان قشون فارس که به فرمان هربذ دامادیزدگرد آخرین پادشاه ساسانی درجهرم قرارگاه زده بودند برای جلوگیری از پیشروی اعراب به سمت کارزین حرکت می کند ولی درآنجا شکست خورده و اعراب به سمت جهرم حرکت کرده و نهایتا پس از محاصره ودر گیری جهرم را فتح می کنند. بعضی بر این عقیده اند که محل این در گیری در سمت غرب جهرم بوده.
محمد سپهر


 

کتیبه مسجدنو جهرم
چاپ PDF

پنجشنبه 26 ارديبهشت 1398 ساعت 14:50 administrator

 

(کتیبه مسجدنو جهرم (از مساجد قدیمی  شهر جهرم) ،  بناشده به دست استاد  مرحوم نصرالله گلکار جهرمی (رحمت الله علیه) به سال 1352 هجری قمری (۱۳۱۲هجری شمس
 

مرمت خانه تاریخی شهیدان اشراق جهرمی (مرکز جهرم شناسی)
چاپ PDF

پنجشنبه 03 اسفند 1396 ساعت 10:26 administrator

 

غار سنگ‌اشکن (سنگ شکن) جهرم
چاپ PDF

پنجشنبه 29 دی 1390 ساعت 10:34 administrator

غار سنگ شکن که در جنوب غربی شهر جهرم و در زیر تپه های البرز کوه واقع است، یکی از نادرترین شاهکارها در تاریخ کهن ایران زمین است.

سال ها قبل، وقتی سنگ شکنان جهرمی تصمیم گرفتند، از سنگ های آهکی یک کوه بی نام و نشان استفاده کنند، هیچ وقت تصور نمی کردند، سنگ تراشیدن از چنین کوهی بتواند یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی شهرشان را رقم بزند.

غار سنگ ‌شکن جهرم، اگرچه تاریخ روشن و دقیقی ندارد، اما به اعتقاد بیشتر باستان شناسان، یکی از غارهای طبیعی و دستکن این شهر است، که در دوران صفویان تراشیده شده است.

سنگ های سفید آهکی و شکل پذیری که در آن زمان از این غار به دست می آمد، معمولا صرف تزئین سردرها و بناهای باشکوه و مهمی می شد، که یا به اشراف تعلق داشتند و یا به حکومت.

مرغوبیت این سنگ ها به حدی زیاد بود که آوازه شان حتی در شهرهای مجاور هم پیچیده بود و معماران بناهای شیراز هم در ساخت و سازهایشان از این سنگ ها استفاده می کردند. سنگ های نمای مسجد جامع عتیق شیراز می تواند گواهی بر این مطلب باشد.

سنگ ‌شکنان جهرمی در زمان برداشت سنگ سعی می کردند طوری پیشروی کنند که غار تخریب نشود و به این ترتیب در گذر زمان ستون‌هایی به‌جا ماند که زیبایی غار را بیشتر می کرد.

در غار سنگ شکن می توانید بیش از 100 ستون سنگی را ببینید که غار را شبیه به تالاری مجلل کرده اند. پژوهشگران معتقدند که تعداد و قطر ستون های داخل غار در گذشته بیشتر از حال بوده است. اما سنگ شکنان نسل های بعدی به دلیل آن که در حمل سنگ‌های استخراج شده بزرگ دچار مشکل می شدند، ستون های نزدیک به دهانه غار را تراشیده اند و نتیجه ای تراش مداوم، لاغر شدن ستون ها و کم شدن توان بارپذیری آنها بوده است.

غار سنگ شکن، با تمام جاذبه هایی که دارد، هنوز در فهرست آثار تاریخی ایران ثبت نشده است، اما سازمان میراث فرهنگی فارس با همکاری دانشگاه شیراز ستون های آن را مرمت کرده و در صدد ثبت آن در فهرست میراث ملی هستند. امید که این اتفاق بزودی به حقیقت بپیوندد.

یکی از مناطق گردشگری که مرکز جهرم شناسی میهمانان و گردشگران را به دیدن آن دعوت می کند این غار که بزرگترین غار مصنوعی جهان می باشد است .

آخرین به روز رسانی در پنجشنبه 29 دی 1390 ساعت 10:38
 
مطالب بیشتر...
« ابتدا قبلی 2 1 بعدی انتها »

صفحه 1 از 2

آخرین اخبار

RSS سایت

feed-image خوراک RSS

شهیدان اشراق جهرمی