بازنشر:صنایع ‌دستی جهرم رونق ندارد/ فقدان محلی برای عرضه دائمی
چاپ PDF

پنجشنبه 24 خرداد 1397 ساعت 15:52 administrator

جهرم - صنایع ‌دستی و هنرهای بومی جهرم با نبود محلی برای عرضه و فروش این محصولات، با رکود روبه‌رو شده است

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: استان فارس با دارا بودن ۱۲۰ رشته از ۲۵۰. رشته صنایع‌ دستی کشور خاستگاه بسیاری از هنرها در این حوزه است که با توجه به ارزش افزوده فروش محصولات صنایع‌ دستی و در صورت حمایت از تولید آثار ارزشمند بومی با معرفی و شناساندن آن می‌توان با ورود به بازارهای خارجی زمینه‌ساز رونق اقتصادی در این بخش شد.

 

هنر، میراث تاریخ کهن استان فارس و شهرستان جهرم است که به دستان مردان و زنان هنرمند این دیار گره خورده و اثری زیبا و به ‌یاد ماندنی را خلق کرده است. جهرمی‌ها از دیربار خالق هنرهای اصیل و ارزشمندی بودند که حفظ و حراست و احیای آن ضرورتی است که این روزها برای باقی ماندن سنت‌های زیبای گذشتگان احساس می‌شود. هنری که از فرش گرفته و به انواع سبد، حصیر، کلاه و اشیاء زینتی ساخته شده از برگ درختان نخل ختم می‌شود.

مدیر مرکز جهرم شناسی می‌گوید: در روزگاران گذشته، همانطور که زندگی‌ها بی‌آلایش بودند، شغل‌ها نیز ساده بودند و مردم از طریق کارهایی به کسب درآمد می‌‍‌پرداختند که امروزه دیگر یا از بین رفته‌اند یا به تعداد انگشتان یک دست در هر شهری منبع رزق وروزی هستند چرا که  ادامه پیدا کردن این شغل‌ها منوط بوده به همان زندگی‌های ساده قدیمی که دیگر خبری از آن نیست. مجیدرضا جهان مهین در گفتگو با مهر ادامه می‌دهد: اما در کنار بیشتر این شغل‌ها، مشاغلی نیز بودند که علاوه بر این که منبع درآمدزایی افراد به حساب می‌آمدند از جنبه هنری نیز قابل اعتنا بودند و از این جهت حفظ و نگهداری آنها در واقع حرمت گذاشتن به گذشته و آداب و رسوم خودمان است.

وی شغل‌هایی مانند مسگری، ملکی‌دوزی(ملکین ‌دوزی)، کوزه‌گری، نمدمالی، لوده‌بافی، چینی‌بندزنی، دلودوزی، جل دوزی و لحاف دوزی را از جمله مشاغلی می‌داند که در جهرم تا همین ۲۰ تا  ۳۰ سال گذشته هم رونق بسیاری داشته است. مدیر مرکز جهرم شناسی با اشاره به این که هنوز در گوشه و کنار این شهرستان پیرمردان یا پیرزنانی هستند که از این طریق امرارمعاش می‌کنند، بیان می‌کند: از جمله این هنرهای باقی مانده از دوران گذشته ملکین بافی و لوده افی است که از پیشینه قدیمی برخوردار بوده و بازماندگان این هنر همچنان در شهرستان جهرم به این حرفه اشتغال دارند. وی به لزوم توجه به هنر صنایع دستی اشاره می‌کند که به عنوان یک هویت تاریخی و هنری پیشینیان باید همچنان زنده و پاینده باقی بماند.

اما همین اندک افرادی که امرارمعاش خود را با فروش هنرهای ساخته دست خود تامین می‌کنند از نبود مکانی برای عرضه این محصولات گلایه دارند...

 

منبع خبر

آخرین اخبار

RSS سایت

شهیدان اشراق جهرمی