پزشک جهرمی که حکیم باشی شاه عباس شد.
چاپ PDF

يكشنبه 07 شهریور 1395 ساعت 17:50 administrator

حکیم سید سلمان موسوی جهرمی معروف به شاه سلمان فرزند ابوالفتوح ، طبیبی حاذق و زاهد و عارفی وارسته بود که در اواخر قرن دهم و اوائل قرن یازدهم می‌زیسته و نسب وی با 16 واسطه به شیخ صفی‌الدین اردبیلی (560-737) و با 36 واسطه به امام موسی بن جعفر (ع) می‌رسد.

 

وی در جهرم متولد شد و در زادگاه خود و اصفهان تحصیلات خویش را پی گرفت و به خصوص در علم پزشکی و طب شهره آفاق گشت به طوری که او را جالینوس و بقراطِ زمان نامیده‌اند و چون شاه عباس اول از مقام و شهره علمی وی مطلع شد او را به اصفهان فرا خواند.

وقتی معالجات وی در بیماری شاه و اطرافیان موثر افتاد، مقام و منصب و لقب حکیم باشی به وی اعطاء شد، البته عموم اجداد و آبا شاه سلمان موسوی، حکیم  و طبیب بوده و نیز تعدادی از فرزندان وی پزشک بودند. از جمله، حکیم میرزا سید احمد حکیم باشی فرزند سید سلمان که پس از فوت پدر به مقام حکیم باشی می‎‌رسد و تعلیم و تربیت شاه صفی صفوی را برعهده می‌گیرد.

آیت‌الله سید عبدالباقی آیت‌اللهی که از نوادگان سید سلمان است، می‌نویسد؛ جد اعلای ما در جاهایی از جمله در جهرم دارای املاک بوده لذا پس از ماجرایی که در اصفهان پیش آمد به جهرم می‌آید و پس از وفاتش او را در یکی از املاکش دفن می‌کنند و اکنون مقبره وی که در کوی صحرا کوچه جنب امامزاده اسماعیل (ع) جهرم واقع است زیارتگاه و محل استجابت دعا و استشفاء است.

گردآوری مجیدرضا جهان مهین

 

لینک مطلب

آخرین به روز رسانی در دوشنبه 08 شهریور 1395 ساعت 08:09

آخرین اخبار

RSS سایت

شهیدان اشراق جهرمی