واکنش مردم جهرم به آزادی امام خمینی (ره) در 15 فروردین 43/ تجدید بیعت مردم جهرم با امام خمینی بعد از قیام 15 خرداد
چاپ PDF

جمعه 18 بهمن 1398 ساعت 23:03 administrator
بعد از انتشار خبر آزادی امام خمینی در 15 فروردین 1343، مردم جهرم به برگزاری جشن و سرور پرداختند. به مناسبت بازگشت امام خمینی از تهران به قم، سردر برخی از مغازه‌ها در جهرم، پرچم نصب شده و مردم جهرم از این طریق حمایت مجدد خود را از امام خمینی نشان دادند.
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ بعد از دستگیری امام خمینی در نیمه خرداد 1342، رژیم پهلوی ایشان را ابتدا به پادگان عشرت‌آباد و سپس در تاریخ ‌11مرداد 1342 به منزلی تحت محاصره نیروهای امنیتی در منطقه داوودیه تهران منتقل کرد. مدتی بعد به دلیل اجتماع مردم در محل اسکان امام، بار دیگر ایشان تحت‏‌الحفظ به منزلی واقع در قیطریه منتقل شدند. تا اینکه در 15 فروردین 1343 امام خمینی پس از 10 ماه حبس آزاد شده و به قم مراجعت کردند.

انتشار خبر آزادی امام خمینی، موجی از جشن و شادمانی را در کشور موجب شد. در شهرهای دور و نزدیک مردم اقدام به برگزاری جشن کرده و بار دیگر با امام خمینی تجدید بعیت کردند.

یکی از نقاطی که انتشار خبر آزادی امام و انتقال ایشان به قم باعث خوشحالی مردم شد جهرم بود. در جهرم مردم با چراغانی کردن شهر جشن باشکوهی برگزار کردند.

در کتاب "انقلاب اسلامی در جهرم" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است در این رابطه می‌خوانیم: بعد از انتشار خبر آزادی امام خمینی، مردم جهرم به برگزاری جشن و سرور پرداختند. مطابق با اسناد در این مراسم آقای علی‌محمد بشارتی بعد از سخنرانی قصیده‌ای در وصف امام خمینی با تقلید از قصیده مرحوم دکتر رسا با این طلیعه سرود و در جمع عظیم مردم جهرم خواند:

بارک الله خمینی که بود خاک درش/ سرمه‌ چشم ملک رایحه‌ طره‌ حور

پس از بشارتی، آیت‌الله سیدحسین آیت‌اللهی، سخنرانی بسیار خوبی در حمایت از حضرت امام ایراد کرد.

همچنین به مناسبت بازگشت امام خمینی از تهران به قم، سردر برخی از مغازه‌ها در جهرم، پرچم نصب شده و مردم جهرم از این طریق حمایت مجدد خود را از امام خمینی نشان دادند.

در همین روز از ساعت 15 الی 18 جلسه‌ای در مسجد مصلای جهرم برگزار شد. در این جلسه که از طرف آیت‌الله سیدفخرالدین آیت‌اللهی (دادور) ترتیب داده شده بود، آیت‌الله سیدحسن موسوی نائینی در تمجید از مراجع تقلید سخنرانی کرد. جلسه مشابهی نیز به همین منظور در عصر روز 19 فروردین در مسجد بازار جهرم تشکیل شد.

مدتی بعد از آزادی امام، علی‌محمد بشارتی به دستور آیت‌الله سیدحسین آیت‌اللهی با پیام مکتوبی مبنی بر حمایت همه‌جانبه روحانیون و مردم جهرم به همراه مقداری وجه نقد بابت وجوهات به دیدار امام خمینی مشرف شد و بدین گونه مردم جهرم بار دیگر حمایت خود را از امام خمینی اعلام کردند.

منبع:

http://www.irdc.ir

آخرین به روز رسانی در جمعه 09 اسفند 1398 ساعت 18:01

آخرین اخبار

RSS سایت

شهیدان اشراق جهرمی