برنامه‌های مبارزاتی انقلابیون جهرم در روز عید قربان 1357
چاپ PDF

جمعه 18 بهمن 1398 ساعت 22:46 administrator
براساس اسناد، مبارزان جهرمی در نظر داشتند در عید قربان سال 1357 طی یک فرصت مناسب، مجسمه شاه را پائین کشیده و آن را نابود کنند.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ سال 1357، سال مهمی برای مبارزات مردم ایران تلقی می‌شد

و آنها از هر فرصتی برای ضربه زدن به رژیم پهلوی استفاده می‌کردند. عید قربان سال 1357 یکی از همین فرصت‌های تاریخی بود.

در گزارش محرمانه‌ای از «فرمانداری نظامی جهرم و حومه» به «ریاست شهربانی جهرم» درباره برنامه‌های انقلابیون این شهر در روز عید قربان سال 1357 آمده است: «اخبار واصله حاکی است عده‌ای از اهالی شهرستان جهرم تصمیم دارند تا روز عید قربان ترتیبی داده شود که در یک فرصت مناسب

مجسمه شاهنشاه آریامهر بزرگ ارتشتاران را که در باغ ملی شهرستان جهرم می‌باشد از

روی ستون مربوط پائین آورده از بین ببرند.» از همین رو دستور صادر می‌شود تا مراقبت‌های لازم اعمال شود.

برنامه‌های مبارزاتی انقلابیون جهرم در روز عید قربان 1357

 

منبع:


آخرین به روز رسانی ( جمعه 18 بهمن 1398 ساعت 22:52 )
 

ایده جالب مردم جهرم برای نمایش جنایت رژیم پهلوی در 17 شهریور
چاپ PDF

جمعه 18 بهمن 1398 ساعت 22:42 administrator
بعد از جنایت شاه در میدان ژاله، برخلاف تصور رژیم، سرعت جریانات انقلابی در سرتاسر کشور توسعه یافت. مردم در سراسر ایران پس از اینکه از کشتار وحشیانه میدان ژاله با خبر شدند، ضمن برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای 17شهریور، دست به تظاهرات زدند.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در اولین ساعات روز جمعه ۱۷ شهریور 1357، رژیم پهلوی طی یک یورش، دست به جنایتی بزرگ در میدان ژاله تهران زد و بسیاری از مردم بی‌گناه را به شهادت رساند.

بعد از این جنایت، برخلاف تصور رژیم، سرعت جریانات انقلابی در سرتاسر کشور توسعه یافت. مردم در سراسر ایران پس از اینکه از کشتار وحشیانه میدان ژاله با خبر شدند، ضمن برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای 17شهریور، دست به تظاهرات زدند. مردم شهر جهرم نیز از این قاعده مستثنی نبودند. در کتاب «انقلاب اسلامی در جهرم» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است درباره واکنش جهرمی‌ها نسبت به حوادث جمعه‌ سیاه به نقل از شاهدان عینی می‌خوانیم: «مردم جهرم هنگامی که از این واقعه مطلع شدند، دست به تظاهرات عظیمی زدند و مجلس ختمی برای شهدای ۱۷ شهریور تهران برگزار کردند.

ایده جالب مردم جهرم برای نمایش جنایت رژیم پهلوی در 17 شهریور

بعد از کشتار مردم تهران توسط رژیم، نمایشگاه‌های سیار در جهرم تشکیل شد که عکس‌ها و پوسترهای شهدا و مجروحین واقعه ۱۷ شهریور تهران در آنجا به نمایش عموم گذاشته شد. در ضمن اعلامیه‌ها و کتب ممنوعه هم در لوای همین نمایشگاه‌ها به طور مخفیانه به دست مردم می‌رسید. نمایشگاه‌های سیار که حتی به دورترین روستاهای جهرم برده شد، در اطلاع رسانی و آگاهی مردم بسیار کمک کرد و مردم جهرم از جنایت رژیم در واقعه ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ آگاه شدند.

یکی از این نمایشگاه‌ها در مسجد بهارستان جهرم بنا نهاده شده بود که عناصر انقلابی جهرم شب‌ها با اسلحه بر روی پشت بام مسجد نگهبانی می‌دادند تا مأموران رژیم نتوانند به این نمایشگاه هجوم ببرند. مردم استقبال بسیار عجیبی از نمایشگاه های سیار کردند. حتی تعداد زیادی از ارتشی‌ها هم با لباس شخصی به این نمایشگاه‌ها آمدند و از آن بازدید کردند.»

منبع:http://www.irdc.ir/

 

کتاب مجموعه مقالات همایش ملی شهرستان جهرم و انقلاب اسلامی
چاپ PDF

جمعه 18 بهمن 1398 ساعت 21:49 administrator

 

بازدید آیت الله کریمی جهرمی ازســـوگواره‌حدیــث‌غربــت‌قــم فاطمیه۱۴۴۱ه.ق |بهمن‌ماه۱۳۹۸
چاپ PDF

جمعه 18 بهمن 1398 ساعت 21:33 administrator

امانت از:
@varesoon

آخرین به روز رسانی ( جمعه 18 بهمن 1398 ساعت 23:12 )
 
« ابتدا قبلی 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 بعدی انتها »

صفحه 6 از 251

آخرین اخبار

RSS سایت

feed-image خوراک RSS

شهیدان اشراق جهرمی