پیام امام خمینی (ره) مورخ 25 اردیبهشت 1343 درباره جنایات شاه
چاپ PDF

جمعه 25 بهمن 1398 ساعت 19:45 administrator

 

خیزش سراسری مردم ایران پس از توهین رژیم پهلوی به امام خمینی (ع)
چاپ PDF

جمعه 25 بهمن 1398 ساعت 18:15 administrator
خیزش سراسری مردم جهرم

اگرچه مردم جهرم قبل از 19 دی 1356 هم مبارزاتی علیه رژیم پهلوی داشتند اما بعد از این تاریخ مبارزات مردم جهرم به صورت گستره در همه اقشار مردم شروع و پیگیری شد.

اولین واکنش توسط دانش آموزان دبیرستان اسلامی اتفاق افتاد. آنها در واکنش به کشتار مردم قم و توهین روزنامه اطلاعات اقدام به توزیع پیام‌ها و اعلامیه‌های امام خمینی کردند. براساس گزارش‌های ساواک، دو نفر از دانش‌آموزان دبیرستان اسلامی به اسامی مقرب و خواجه پور اطلاعیه‌هایی در رابطه با حوادث قم تنظیم و تکثیر نموده و در منازل پخش کردند. آنها هنگام تکثیر اطلاعیه در مغازه شخصی به نام آقای حقیقت، توسط مأموران اطلاعات شهربانی جهرم دستگیر شدند. این اعلامیه‌ها كه در آنها به محمدرضاشاه توهین شده بود، به وسیله آقای قاسم خواجه نژاد، در منازل مردم جهرم پخش می شد. ساواك در این‌باره می‌نویسد:«از جمله یکی در منزل خلیل صحراییان انداخته بود، نامبرده در حالی به شهربانی جلب گردید که هنگام دستگیری به پلیس فحاشی و توهین کرد ه بود. لکن عده ای وساطت کردند و او را آزاد نمودند... چنانکه از نامبردگان بازجویی دقیق به عمل می آمد عاملین و محرکین شناخته و تنبیه می شدند.»[1]

چند روز بعد از حادثه 19 دی ماه 56، ساواک جهرم در گزارشی به اداره کل سوم ساواک نوشت: «بامداد روز 28 دی 1356روی دیوار مسجد جامع شهرستان جهرم شعاری تحت عنوان ما انتقام خون شهیدان قم را خواهیم گرفت مشاهده شد که وسیله مأمورین محو گردیده است».[2]

1-انقلاب اسلامی در جهرم ،مرکز اسناد انقلاب اسلامی ص 277
2-انقلاب اسلامي به روايت اسناد ساواک، جلد 2، تهران، سروش)صدا و سيما(،ص 99

 

آخرین به روز رسانی ( جمعه 09 اسفند 1398 ساعت 18:03 )
 

مردم جهرم، پیشگامان استقبال از امام خمینی (ع)
چاپ PDF

جمعه 25 بهمن 1398 ساعت 18:14 administrator

وقتی خبر ورود امام خمینی به کشور به مردم جهرم رسید، بلافاصله تعداد زیادی از مردم جهرم برای شرکت در مراسم استقبال داوطلب شدند. پس از این جریان ستاد استقبال از امام در مسجد جامع جهرم تشکیل شد و در 3 بهمن، تعداد هشت دستگاه اتوبوس از جهرم به سمت تهران حركت كرد.

از آنجا که هنوز حکومت نظامی در بسیاری از شهرها برقرار بود، این احتمال داده می‌شد كه در مسیر راه، مأموران حکومت نظامی به كاروان جهرم متعرض شده و مشكلاتی را ایجاد كنند. به همین خاطر گروهی از مردم جهرم به عنوان تیم حفاظت انتخاب شدند تا درصورت درگیر شدن با مأموران بتوانند از کاروان دفاع کنند.

جهرمی‌ها به‌خاطر مقاومت‌های زیادی که در مقابل مأموران از خود نشان داده بودند و به خصوص با ترور رئیس شهربانی و فرماندار حکومت نظامی، در بین مردم ایران بسیار مشهور شده بودند. مردم در کاروان شعار می‌دادند: "جهرم جنگ است، خاموشی ننگ است" به همین دلیل هر شهری که كاروان جهرم به آنجا وارد می‌شد، مردم در ورودی شهر می‌ایستادند و از کاروان پذیرایی می‌کردند.

این کاروان در 4 بهمن 1357 به تهران وارد شد و مورد پذیرایی بسیاری از مردم تهران که در ورودی شهر مستقر بودند، قرار گرفت. مردم تهران از جهرمی‌ها درخواست کردند تا به دسته‌های چند نفری تقسیم شوند و به منازل آن‌ها بروند. ولی از آنجا که كمیته استقبال، مدرسه علوی را برای اسکان کاروان جهرم در نظر گرفته بود آنها به مدرسه علوی رفتند و در آنجا مستقر شدند. این کاروان تا روز ورود امام خمینی به کشور در تهران بود و در روزهای منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی، هماره در تظاهرات شرکت می کرد.

آخرین به روز رسانی ( جمعه 09 اسفند 1398 ساعت 18:04 )
 

واكنش مردم جهرم به اعلام موجودیت حزب رستاخیز
چاپ PDF

جمعه 25 بهمن 1398 ساعت 18:12 administrator
با تشکیل حزب رستاخیز و دستور لزوم عضویت در آن، مردم جهرم از عضویت در این حزب خودداری کردند. علاوه بر این، مردم جهرم به مناسبت‌­های مختلف به خیابان­‌ها ریخته و علیه این حزب شعار می‌دادند و حتی به دفتر آن حمله می‌کردند.

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ با اعلام تأسيس حزب رستاخيز در 11 اسفند 1353، محمدرضا پهلوی در يك مصاحبه مطبوعاتي همه ايرانيان را موظّف به عضويت در اين حزب كرد و اعلام نمود كساني كه عضو اين حزب نشوند بايد از كشور اخراج گردند. با وجود این تهدید، حزب رستاخیز با عدم استقبال مردم ایران از جمله مردم شهرستان جهرم مواجه شد.

براساس مندرجات کتاب «انقلاب اسلامی در جهرم» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است؛ با تشکیل حزب رستاخیز و دستور لزوم عضویت در آن، مردم جهرم از عضویت در این حزب خودداری کردند. علاوه بر این، مردم جهرم به مناسبت‌­های مختلف اعتراض خود را نسبت به این حزب اعلام می‌کردند.

دفتر حزب رستاخیز در جهرم، در مکان فعلی مدرسه دخترانه راهنمایی آزادی، در خیابان رضاشاه که اکنون به خیابان عبرت تغییر نام داده، قرار داشت. مردم جهرم در هر فرصتی به خیابان­‌ها ریخته و علیه این حزب شعار می‌دادند و حتی به دفتر آن حمله می‌کردند.

نحوه عضوگیری در حزب رستاخیز

نحوه تشکیل و عضوگیری مردم جهرم در این حزب هم به این صورت بود که مأموران شهربانی و ساواک دفتری را که از قبل تهیه کرده و اسامی معلم‌­ها و سایر دانش‌آموزان و به طور کلی افرادی که در مناصب دولتی مشغول به کار بودند را نوشته و به مدارس و ادارات جهرم می­‌رفتند و از آن‌ها می­‌خواستند تا عضویت در حزب را امضاء کنند. آقای آتشی معلم مدارس جهرم در آن زمان درباره چگونگی عضو‌گیری دانش‌آموزان و معلمان جهرم در این حزب می‌­گوید: «روزی در سر کلاس در حال درس دادن به دانش آموزان بودم که عده‌­ای از مأموران شهربانی جهرم به کلاس وارد شدند. آن‌­ها اسم­‌های دانش‌آموزان را از قبل و بدون درخواست از آن‌ها برای عضویت در این حزب نوشته و فقط جای امضاء آن­ها را خالی نگه داشته بودند و به این شکل اسامی بچه‌­ها را در این حزب ثبت می‌کردند.»

در تلگراف استاندار فارس به فرماندار شیراز این موضوع به خوبی مشخص است. در قسمتی از این تلگراف آمده است: «ترتیبی اتخاذ فرمائید که دفاتری با مشخصات زیر: شماره ترتیب نام، نام خانوادگی، نام پدر، تاریخ تولد، شماره شناسنامه، شغل، محل کار، محل اقامت، محل امضاء، در محل مراکز احزاب و شعب آن‌ها در شهرها و روستاها، سازمان­‌های کارگری و کشاورزی، اطاق اصناف، اطاق صنایع سازمان زنان کارخانه، بانک‌­ها، کانون وکلاء، کانون بازنشتگان شهرداری‌ها، انجمن­‌های شهر و شهرستان و استان، انجمن­‌های محلی مدارس، شرکت‌­های تعاونی روستائی، شرکت‌­های سهامی زراعی، خانه‌­های فرهنگ روستائی، خانه‌­های اصناف، انجمن‌های ده به هر تعداد و در هر یک از محل‌های فوق که کافی تشخیص دهند برای ثبت نام داوطلبان عضویت حزب رستاخیز ملی ایران دائر نمایند... در مورد کارمندان دولت و سازمان­‌ها و موسسات دولتی وابسته به دولت نیز دفترهائی با مشخصات فوق برای ثبت نام کارمندان و اعضاء خانواده آنان در محل ادارات دائر نمایند...»

مخالفت مردم جهرم با حزب رستاخیز

مردم جهرم هم در زمان تاسیس حزب رستاخیز و هم در جريان مبارزات انقلاب، همواره عليه اين حزب شعار داده و در تظاهراتي كه برگزار مي‌كردند به سمت دفتر حزب رستاخيز در جهرم حمله كرده و بدين طريق اعتراض خود را نشان مي‌­دادند. گزارش­‌هایی هم که از سوی ساواک منتشر شده همه حاکی از عدم استقبال مردم جهرم از این حزب است. به عنوان مثال در سندی آمده است: «ساعت 22:00 مورخ  14 / 3/ 2537 (1357) حدود 20 نفر از جوانان با پرتاب سنگ کیوسک اطلاعات و تعدادی از شیشه‌­های اتاق­‌های حزب رستاخیز ملت ایران را شکسته و بلافاصله متفرق شده‌­اند». در جایی دیگر آمده است: «ساعت 21:40 مورخ 26 / 3/ 2537 [1357ه.ش] حدود 30 نفر از اهالی که نقاب پلاستیکی بصورت داشتند در میدان شاهنشاهی جهرم تجمع نموده و ضمن دادن شعار ضد اهانت نسبت به کد 66 (شاه) شیشه بانک صادرات و حزب رستاخیز ملت ایران را شکستند».

دفتر حزب رستاخیز جهرم حتی توسط دانش‌آموزانی که به اجبار به عضویت این حزب درآمده بودند در امان نبود. ساواک درباره حمله دانش‌آموزان جهرمی به دفتر حزب رستاخیر در این شهر می‌­نویسد: «...در تاریخ 1/ 8 /1357 در ساعت 10:00، تعدادی از دانش‌آموزان جهرمی با استفاده از لاستیک و سایر مواد سوختی مبادرت به آتش سوزی در خیابان‌­ها و معابر عمومی نمودند و ساختمان حزب رستاخیز را به آتش کشیدند...»

رسوایی حیات این حزب پس از 43 ماه فعالیت (سه سال و نیم) به حدی رسید که با روی کار آمدن دولت شریف امامی و به دستور شاه برای آن‌که بتواند از خشم و تظاهرات مردم اندکی کمتر کند، در 2 مهر 1357 رسماً انحلال این حزب را اعلام کرد و گفته شد که دیگر حزبی به نام رستاخیز در این کشور وجود ندارد.
 
« ابتدا قبلی 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 بعدی انتها »

صفحه 4 از 253

آخرین اخبار

RSS سایت

feed-image خوراک RSS

شهیدان اشراق جهرمی